Hastanelerde örgüt kültürünün çalışanların örgütsel bağlılığına etkisi, (İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
The effect of organisational culture on organizational commitment of employees performed (a research Bozyaka Training and Research Hospital in İzmir)
- Tez No: 371286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEFİKA DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Örgüt kültürü kavramı 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra giderek büyük önem kazanmaya https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/dizinEkle.jsp başlamıştır. İşletmelerde gelişen örgüt kültürü çalışanların örgütsel bağlılığını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Örgütsel bağlılık, çalışanların örgüt de kalıcı olabilme arzusu ile örgütün amaçlarına ulaşması için daha fazla çaba göstermesidir. Örgütsel bağlılık arttıkça çalışanların iş verimi de artmaktadır. İnsan sağlığı açısından çok önemli kurumlar olan hastaneler sağlığın korunması, hastalıkların tanı ve tedavisinde en önde gelen kuruluşlardır. Bu nedenle hastanelerde iş verimliliği ve verilen hizmet kalitesinin arttırılmasında son yıllarda örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramları büyük önem kazanmaya başlamıştır. Çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik gerçekleştirilen bu çalışma ile İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi' çalışanlarının verilerinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kamu hastane yöneticilerine örgütsel bağlılığı arttırmada yararlanabilecekleri bilimsel bir veri oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak, araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamına dahil edilecek örneklem grubu olarak Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde; 1.030'u kadrolu, 656'sı ise sözleşmeli hizmet alımı kapsamında toplam 1.686 çalışan arasından rastgele örneklem seçimi yöntemi ile n=312 örneklem seçilmiş ve bu kişilere anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, hastane çalışanlarının, bir kurum kültürünün varlığı konusunda pozitif bir algıya sahip olmadıkları gibi kurum kültürünü gösteren amaç, hedef, sistem ve uygulamaların olmadığına dair güçlü bir algıya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılanların çalıştıkları hastaneye karşı bağlılık duygusu hissetmedikleri ve kurumun amaç ve hedeflerini benimsemedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular göre, kamu kuruluşlarında, özel sektör kuruluşlarında görülen türde bir örgüt kültürü oluşmadığı ve örgüt kültürünün oluşmamasının temelinde, bürokrasinin ve kamu hiyerarşisinin varlığının etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma insan sağlığı açısından büyük öneme sahip hastanelerin örgüt kültürüne verdikleri değer ile sağlık çalışanlarının hastane kültürünü algılamaları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Name and Surname : Sabriye BAŞARAN Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Şefika DEMİRKAN Degree and Date : Master, 2014 Major : Hospital and Healthcare İnstitutions of Management Key Words : Organizational Culture, Organizational Commitment, Hospital, Hierarchy. THE EFFECT OF ORGANISATIONAL CULTURE ON ORGANIZATIONAL COMMITMENT OF EMPLOYEES PERFORMED (A RESEARCH BOZYAKA TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL IN IZMIR) ABSTRACT The concept of organizational culture has begun to become important after the second half of the 20th century. Organizational culture developing in the companies affects organizational loyalty of the staff either positively or negatively. Organizational loyalty means that the staffs make more effort for the organization to achieve its objectives along with their wish to be permanent in the company. As organizational loyalty increases, work productivity of the staff also increases. The hospitals which are of great importance for human health are the leading organizations in maintaining health, diagnosing and treating the diseases. Thus, the concepts of organizational culture and organizational loyalty have recently begun to gain big importance in enhancing the job productivity and quality of the service given. In the present study aiming to determine effects on organizational loyalty of the staffs, it was aimed to produce a scientific data for the managers of the public hospitals to utilize in enhancing organizational loyalty based on the results from the data of staffs of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. Research data analysis results, hospital staff, a corporate culture for the presence of a positive perception they do not have as corporate culture showing the aims, objectives, systems and applications that there is a strong perception that they have is concluded. In addition, the respondents to the hospital they work and they feel a sense of loyalty to the organization's goals and objectives, it is concluded that they adopt. According to these findings, public institutions, private sector organizations in the type seen in the culture of an organization on the basis of failure to occur, the bureaucracy and the public of the existence of the hierarchy, it is concluded that sleep is a factor. This study has great importance in human health in terms of the value they give to the organizational culture of hospitals and health care provider perceptions of the hospital culture and to determine the relationship between organizational commitment in terms of importance.