Sektörel iş ahlakı ve sağlık sektörü
Business ethics and health sector
- Tez No: 371289
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ahlak, insanlığın başlangıç noktasından beri, insanlar ve toplumlar üzerindeki etkisini sürdürmektedir. İnsanlığın ilk faaliyetlerinde ahlaki tutum ve davranışların izleri gözlenebilmektedir. Dolayısıyla, ahlak insanlığa hizmet ederek faaliyet gösteren hizmet sektörlerinde de geniş etkiler yaratmaktadır. Bu açıdan, iş ahlakının ilk uygulamaları ilk insan ile başlamıştır. Fakat, iş ahlakının sistematik bir hal alması yakın döneme ilişkin bir olgudur. 1920'li yıllardan sonra tüm dünyada etkisini giderek arttıran iş ahlakı, günümüz Türkiye'sinde araştırma çalışmaları bakımından zayıf kalmaktadır. İş ahlakı kurallarına uyulması, toplum adına gelişmişliğin kalıcı bir simgesi olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlık sektörü de günümüzde büyük ivme kat etmekte ve ülkelerin kalkınmasında etkili bir müessese olmaya devam etmektedir Bundan dolayı, sağlık sektöründe iş ahlakı büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile amaçlanan nokta, kamu ve özel hastanelerdeki sağlık personeli çalışanlarının ahlaki değerliliklerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Morality point since the beginning of mankind, has been the impact on people and society. Activities of mankind in the first traces of moral attitudes and behavior can be observed. Thus, through service to humanity morality operating in the service sector also poses large. In this respect, work ethic began with the first application of the first people. However, systematic receive a state close of business ethics is a phenomenon related to the period. After the 1920s, which steadily increases its influence in the world of business ethics in contemporary Turkey, in terms of research remains weak. Business ethics rules are followed, on behalf of society is emerging as a symbol of enduring sophistication. Added impetus to the health sector in today's large and influential in the development of the country continues to be an institution Thus, business ethics in the health sector is of utmost importance. The purpose of this study point to the health personnel working in public and private hospitals is to examine the moral worthiness.