Aile hekimliği: Temel kavramlar, yasal çerçeve, işleyiş, sorunlar ve çözüm önerileri
Family medicine: Basic concepts and legal framework, the operation, problems and solutions
- Tez No: 371290
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlıkta dönüşüm programlarının hedefleri doğrultusunda bir adım olarak kabul edilen aile hekimliği sisteminin, daha da iyi olarak hizmet vermesi için gerekli olan olumlu ve olumsuz yönlerini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma, sağlık sistemine tutulan bir ışık olarak kabul edilebilir. Bu ışık aile hekimliği sisteminin çalışma şeklini aydınlatmaktadır. Çalışma sağlık sisteminde aile hekimliğinin yerini ve önemini vurgulamaktadır. Aile hekimliği sistemin de görev alan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının görev ve sorumluklarından bahsedilmiştir. Aile hekimliği sisteminin olumlu ve olumsuz yönlerinin aydınlatılması ve tercih edilebilir bir sistem olması için gerekli olan değiştirilmesi mümkün eleştiriler ve önerilerden bahsedilmiştir
Özet (Çeviri)
Health transformation program as a step towards the targets of the accepted system of family medicine, are required to serve as a better positive and negative aspects of this study in order to identify a health system can be considered as light. This light is oriented the way you work the system of family medicine. Location of family medicine in health systems work and emphasizes the importance of. Family physicians involved in the system of family medicine and family health of the elements are the duties and responsibilities have been mentioned. The positive and negative aspects of family medicine system and it is necessary to be a preferable system possible criticisms and suggestions mentioned.