Türkiye'de sosyal güvenlik aracı olarak bireysel emeklilik sistemi ve Osmangazi Üniversitesi akademik personelinin bakış açısı
  1. Tez No: 134997
  2. Yazar: MUSTAFA MUSMUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET İnsanoğlu yaradılışından bugüne güvenlik ihtiyacı duymuştur. Fransız devrimiyle devletlerde başlayan liberalleşme, devletlerin sosyal yaşama müdahaleden çekilmesine neden olmuş, daha sonraları sanayi devrimi ile başlayan sosyal çöküntü, devletlerin sosyal yaşama müdahalesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Aslında tarihsel gelişim içinde devletlerin sosyal yaşama müdahalesi her zaman vardı. Ancak modern anlamda sosyal güvenlik sanayi devriminin gerçekleşmesinden sonra meydana gelen işsizlik, ahlaki çöküntü, gelecek korkusu devletleri sosyal güvenlik alanında çalışmalar yapma eğilimine itmiştir. Sosyal güvenlik kavramı, 20. yüzyılın ilk yarısında meydana gelen savaşlar, ardından meydana gelen ekonomik buhranlar, petrol krizi vs. gibi sorunlar devletlerin sosyo-ekonomik yaşama müdahalesinin gerekliliğini daha da arttırmıştır. Bunun üzerine devletler sosyal güvenlik kurumlarını kurup tekel olarak çalıştırmaya başlamışlardır. Yaşanan bu ekonomik buhranlar azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, sosyal kurumların ekonomik açıkları kapatan veya ekonomik açıkları kapatmak için fon yaratan kurumlar haline gelmesine neden olmuştur. Sosyal güvenlik sigortalarının ekonomik açıkları kapatma kaynağı olarak kullanılması yanında, azgelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde zamanla, toplanan primlerin ekonomik krizlerden (özellikle yüksek enflasyon ortamı altındaki ekonomilerde) eriyip değer kaybetmesine neden olmuştur. Bu değer kaybı sosyal güvenlik kurumlarının hizmetlerini de aksatmıştır. Özellikle azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde insanların gelecek korkusunu gidermeyi hedefleyen emeklilik, sağlık sorunlarını çözmeye çalışan sağlık hizmetleri vs. gibi hizmetler aksamıştır.Sosyal güvenlik kavramından söz edebilmek için sosyal risk kavramına da değinmek gerekir. Sosyal risk toplumun genelini tehdit eden olaylar olarak tanımlanabilir. Meydana gelebilecek sosyal risklerin büyüklüğü ve günümüz ekonomilerinde sosyal güvenlik sigortalarının kapital sıkıntısı, devletleri; sosyal güvenlik sigortaları yükümlülüğünü özel sektöre devretme eğilimine itmiştir. Çalışmanın ana teması da, birçok devletin sosyal güvenlik çalışmalarını minimum seviyede devam ettirerek, mevcut sistemin dışarıdan desteklenmesidir. Bu amaçla birçok devlet, mevcut emeklilik sistemlerini destekleyici nitelikteki özel emeklilik planlarını devreye sokmaktadır. Ülkemizde mevcut emeklilik sistemine ek katkı sağlamayı hedefleyen, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 07.11.2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun çerçevesinde, bireysel emeklilik dönüşümü için bazı şirketler bakanlıktan izin almış, ancak halen fon yönetimlerini kurup emeklilik unvanı alarak faaliyete geçememişlerdir. Ülkemiz sigortacılık sisteminde bir atılım, olacağına inandığımız özel emeklilik sistemi kişilere iyi anlatılmalı ve bu sistemin hayat sigortasından farklı olduğu konusunun vurgulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mankind has had the need for safety since he was created. Liberalizm, started in states with French revolution, had been the cause of abandonment of states' interference for social life, but then social depression, started with Industrial Revolution, revealed the must for states' interference for social life. In fact, there has always been interference of states to social life during historical development ;however,the need for detailed study in the field of social security appeared as a concept in the means of modern social security after Industrial Revolution and its effects such as unemployment, moral depression, fear of future. Problems like the concept of social security, wars happened in the first half of the 20th' century, economic crisis which happened right after these wars, petrol crisis etc. have improved the need for the interference of states for socio-economic life. Thereupon, states established social security institutions and monopolized them. These social institutions have become institutions which meet the economic deficits or which obtain funds to meet these economic deficits as a result of these economic depressions in underdeveloped or developing countries. Social insurances have been used as sources to meet economic deficits and at the same time, in underdeveloped or developing countries, collected premiums have lost value especially in economies with high inflation. This loss of value has hindered the services of social security institutions. Especially in underdeveloped or developing countries, services like retirement aiming to eliminate the fear of future for people, health services trying to solve out the health problems and so on have hindered.In order to be able to talk about social security, it is also essential to mention the concept of social risk. It is possible to define social risk shortly as events threatening the majority of society. The greatness of social risks that may happen and the capital discomfort of social insurances in economies of today have made states transfer the responsibility of social insurance to private sector. Private retirement (individual retirement) which is aimed to contribute the current retirement systems of states, and its being in force is the subject to be worked on specifically. In Turkey, the law of the concept of individual retirement which aims extra contribution to current retirement system was put into force on November 07th, 2001. Although there have been some companies that applied for individual retirement in accordance with this law, there is not a titled company for retirement yet. Private retirement system, which is believed to be a development in Turkish insurance sector, must be explained to people very clearly and be emphasized that this system be different from a life insurance system.