Anestezi teknikerlerinde ve teknisyenlerinde iş doyumu
Abstract job satisfaction level for anesthesi̇a technicians
  1. Tez No: 371294
  2. Yazar: ÖNDER TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma Türkiye'de çalışan Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenlerinde iş doyumu düzeylerinin incelenmesi ve görev tanımlarının, uygulamada yeterliliği hakkındaki genel yargıyı anlamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini kamu ve özel hastanelerde çalışan, Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği'ne kayıtlı üyeler oluşturmaktadır. Toplam 600 üye ile evrenin % 15'ine ulaşılarak araştırma yürütülmüştür. Araştırma verileri 01.12. 2012- 09.03.2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma için en uygun anketin Paul Spector'a ait olan 36 soruluk İş Tatmin Ölçeği olduğuna karar verilip, bu anket kullanılmıştır. Anestezi Teknikerlerinin iş doyum düzeyleri, kısmen orta düzeyde olduğu, üniversite hastanelerinde çalışanların iş doyum düzeylerinin yüksek olduğu ve çalışma süresi arttıkça tecrübeye bağlı iş doyum düzeyleri artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalıştıkları kadrolara göre iş doyum düzeyi anlamlı farklılık göstermemektedir. Yaptıkları iş ile görev tanımlarının büyük ölçüde farklılık bulunduğunu, bu durumun iş doyumu düzeyine anlamlı etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done in order to understand and survey about job satisfaction level of employees and job description in proficiency practice of employees who work as Anesthesia Technicians in Turkey. The population was set up by anesthesia technicians who are affiliated to Anesthesia Association. Total number of members is 600 and the population contains %15 of total number of members in this thesis. The research data was collected between these days 01-12-2012 and 09-03-2013. The most appropriate survey research belongs to Paul Spector which was called Job Satisfaction Survey, and there are 36 questions the questionary. Job satisfaction level of anesthesia technicians is partly medium level. Additionally, anesthesia technicians who work in university hospitals have higher job satisfaction level than others and if their working hours increase, the level of job satisfaction is increasing depending on experience. Job satisfaction levels are not different according to their work leads. Between their work and their job description differ greatly, a significant effect has not been detected about job satisfaction level in this situation.