Mısır (Zea mays L.) yetiştiriciliğinde sorun olan yabancı otlara karşı alternatif uygulamaların etkinliklerinin araştırılması
An investigation on the efficiency of alternative practies to weeds on maize (Zea mays L.) cultivation
- Tez No: 371301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 2012 yılında Manisa' da mısırda sorun olan yabancı otlara karşı bazı herbisitlerin ve alternatif uygulamaların etkisi araştırılmıştır. Denemede, mısır bitkisinde sorun oluşturan dominant yabancı otlar Sorghum halepense (A tarlası 65 adet/m2, B tarlası 60 adet/m2), Echinochloa crus-galli (30 adet/m2, 29 adet/m2), Xanthium strumarium (29 adet/m2, 28 adet/m2), Chenopodium album (29 adet/m2, 28 adet/m2) ve Convolvulus arvensis (12 adet/m2, 8 adet/m2) olarak saptanmıştır. Foramsulfuron + iodosulfuron - methyl sodium Sorghum halepense' ye (% 93,4 ve % 96,6), Echinochloa crus galli'ye (% 96,6 ve % 100), Xanthium stramarium' a (% 93,1 ve % 96,4) ve Chenopodium album' a (% 96,5 ve % 96,4) oranında en etkili bulunmuştur. Convolvulus arvensis'e zeytin karasuyu (%75 ve % 37,5) ve foramsulfuron + iodosulfuron - methyl sodium (% 66 ve % 62,5) oranında etki göstermişlerdir. Crucifera artıkları, Xanthium stramarium' a (% 58,6 ve % 60,7) ve Echinochloa crus galli' ye (% 53,3 ve % 48,2) oranında etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Manisa in 2012 so as to investigate the efficiency of some herbicides and alternative applied on weed population in maize. Based on the result of survey, mostly, the weed species, Sorghum halepense (A field 65 plants/m2, B field 60 plants/m2), Echinochloa crus-galli (30 plants/m2, 29 plants/m2), Xanthium strumarium (29 plants/m2, 28 plants/m2), Chenopodium album (29 plants/m2, 28 plants/m2) and Convolvulus arvensis (12 plants/m2, 8 plants/m2) were identified in maize fields. It was determined that foramsulfuron + iodosulfuron - methyl sodium most effective to control of Sorghum halepense (93,4 % and 96,6 %), Echinochloa crus galli (96,6 – 100 %), Xanthium stramarium (93,1 - 96,4 %) and Chenopodium album (96,5 - 96,4%). Olive residue (75 - 37,5 %) and foramsulfuron + iodosulfuron - methyl sodium (66 - 62,5 %) were effective reduction of Convolvulus arvensis. It has also been observed that crucifeae residue was effective reduction 58,6 - 60,7 % of Xanthium stramarium and 53,3 - 48,2 % of Echinochloa crus galli.