Şeftali bahçelerinde ağaç ve arazi değerlerinin saptanması: İzmir'in Selçuk ilçesi örneği
The determination of tree and land values of peach orchards: The case of Selçuk district of İzmir
- Tez No: 371307
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, İzmir ili Selçuk ilçesindeki şeftali arazilerinin farklı yöntemlere göre ağaç ve arazi değerleri saptanmıştır. Araştırmanın verileri oransal örnekleme ile kapsama alınan 86 üreticiden anket yöntemiyle derlenmiştir. Araştırmada öncelikle şeftali arazilerinin pazar değerleri saptanmıştır. Daha sonra, gelir yönteminden yararlanarak şeftali arazilerinde çıplak toprak değeri, ağaçlı değer ve ağaç değerleri hesaplanmıştır. Araştırma yöresinde ortalama kapitalizasyon oranı %5.75 olarak hesaplanmıştır. Şeftali arazilerinin değerlemesinde ise %6 ve %7 oranları esas alınarak hesaplamalar yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı verilmiştir. İncelenen şeftali arazilerinin çıplak toprak değerleri kapitalizasyon oranı %6 alındığında 5758.24 TL/da, %7 alındığında 4577.92 TL/da hesaplanmıştır. İncelenen arazilerde şeftali ağaçları çoğunlukla 10 ve 15 yaşlarındadır. Dolayısıyla bu yaşlardaki şeftali ağaçlarından oluşan arazilerin ağaçlı değeri saptanmıştır. Bu aşamada ise geçmiş ve gelecek değerler yöntemlerinden yararlanılmıştır. Ağaç değerlerinin saptanmasında ise ağaçlı değerden, çıplak toprak değeri çıkarılmış ve bulunan değer dekara düşen ağaç sayısına oranlanmıştır. Buna göre 10 yaşındaki bir ağacın değeri; kapitalizasyon oranı %6 alındığında 125.25 TL, %7 alındığında 125.82 TL, 15 yaşındaki bir ağacın değeri ise; kapitalizasyon oranı %6 alındığında 63.05 TL, %7 alındığında 64.97 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, tree and land values of peach orchards in Selçuk district of Izmir have been determined according to the different methods. Data was collected by survey from 86 farmers who were determined by proportional sample formula. In research firstly, the market values of peach orchards were determined by the market value approach. Then, tree values, land values with tree, land values without tree of peach orchards were determined by the income approach. The capitalization rate was calculated to be 5.75%. But, %6 and %7 capitaliztion rates was used for calculating of values of peach orchards and the results were compared. Land values without tree of peach orchards were calculated to be 5758.24 TL/da and 4577.92 TL/da by 6% and 7% capitalization rates, respectively. The age of peach trees were mostly 10 and 15. Therefore, the land values with tree were calculated only for these orchards. At this stage, the past and the future values approaches were used. In calculation of tree values, firstly the land values without tree removed from the land values with tree. Then, this value was divided the number of trees in decare. The value of 10 years old trees were calculated to be 125.25 TL and 125.82 TL, by %6 and %7 capitalization rates, respectively. The value of 15 years old trees was determined to be 63.05 TL and 64.97 TL by %6 and %7 capitalization rates, respectively.