Gediz Deltası Kuş Cennetinde biyolojik çeşitliliğin ekonomik değerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A researh on the economic value determination of Gedi̇z Delta Bird Paradise's biological diversity
  1. Tez No: 371308
  2. Yazar: HADİYE BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MİRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ekonometri, Ekonomi, Biology, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma ile İzmir –Gediz Deltası- Kuş Cennetinde biyoçeşitliliği korumanın ekonomik değeri, koşullu değerleme yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma ile Gediz Deltası Kuş Cennetinin biyolojik çeşitliliğini korumanın değerinin toplam ekonomik değer kavramı çerçevesinde ortaya konulması, bireylerin Kuş Cennetinin biyoçeşitliliğinin korunması için ödeme istekliliğine etki eden sosyo-ekonomik özellikleri ile konuyla ilgili tutum ve eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ödeme istekliliği sorusuna“hayır”cevabı verenlerin sebeplerinin açığa çıkarılması da çalışmanın amaçları arasında yer almıştır. Kuş Cenneti biyoçeşitliliğinin ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel öneminin ortaya konulması amacıyla zaman ve mekan boyutu dikkate alınarak analitik hiyerarşi süreci uygulaması çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler tobit ve probit modellerle değerlendirilerek Kuş Cenneti biyoçeşitliliğinin farklı boyutlarının demografik özellikler ve çevresel tutum ve eğilimlerler ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamına Çiğli, Karşıyaka, Menemen ve Foça ilçeleri dahil edilmiştir. Kurum temsilcilerinin görüşleri ayrıca ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Koşullu değerleme senaryosuna verilen cevapların değerlendirilmesiyle hane başına 1 yıl boyunca aylık ödeme isteği 11.04 TL (6.17 USD) olarak bulunmuştur. Çalışmanın hedef kitlesi dikkate alınarak yapılan hesaplama ile İzmir Kuş Cenneti biyoçeşitliliğinin korunmasından sağlanan tahmini pazar dışı ekonomik değer 28,410,336 TL (15,871,696 USD) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attemted to estimate the economic value of conservation of İzmir- Gediz Delta's biodiversity. It was aimed to determine the economic value of conservation of Bird Paradise's biodiversity within the scope of total economic value, people's socio-economic characteristics and their attitudes and tendencies come into play with the willingness to pay. The study works up to specify reasons for people who say“no”to the question about willingness to pay as well. It is included analitical hierarchy process technics to this study to deliver the economical, ecological and socio-cultural importance of Bird Paradise's biodiversity. Obtained datum evaluated with tobit and probit regression models for the purpose of deliver relations between Bird Paradise and demographic characteristics, environmental attitudes and tendencies. The work was limited to Çiğli, Menemen, Karşıyaka and Foça disricts. It is dealed with interpreted agents of related corporations. Answers to the senario of contingent valuation were assessed and willigness to pay per household monthly was found as 11.04 TL. (6.17 USD) The approximate non-market economical value generating the conservation of İzmir Bird Paradise was calculated as 28,410,336 TL (15,871,696 USD), considering target group.