A Study of consumers behavior in TV purchasing
  1. Tez No: 37131
  2. Yazar: MUSTAFA ERTUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı renkli TV satın alımında tüketici davranışlarının çok çeşitli yönleriyle vurgulanarak araştırılmasıdır. Çalışma, tüketici tarafından belirtilen davranışlarla satıcıların müşteri davranışları üzerindeki görüşlerini karşılaştırmayı da hedeflemektedir. Dayanıklı tüketim malları çerçevesinde renkli TV satın alımı ile ilgili hem kavramsal hem de deneysel literatür incelenmiştir. Teori ve uygulama arasında dengeli bir arşiv bulunmuş; ve çalışmanın ana çerçevesini oluşturmuştur. Renkli TV satıcıları ve müşterileri üzerinde yapılan iki ayrı saha çalışması deneysel çalışmanın veri tabanını oluşturmuş; satıcı anketi 17 ilden 96 dükkan içeren bir örnek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüketici anketinde profesyonel bir araştırma şirketinin anketörleri tarafından anket verme yöntemiyle yapılan bir saha çalışmasıyla 490 kişilik bir örnek kitlesine ulaşılmıştır. Tüketici anketi, sosyo-ekonomik statü üzerinden kota konularak son oniki ay içerisinde renkli TV satın alan tüketicilere uygulanmıştır. Tüketicinin karar vermesi, marka_algılamaları, satın almaya karar vermede aile içi roller, satınalma öncesi bilgi toplama ve satın almayla ilgili fikri alınan grupların etkileri üzerine birçok pratik bulgular sunulmuştur. Hem tüketicinin hem de satıcının bakış açılarından renkli TV satın alımında seçim öğelerinin sıralaması belirlenmiştir. Bu araştırmada bir pazar bölümleme yaklaşımı da önerilmiş, test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Tüketici stil envanterinin uygulaması üzerine elde edilen bulgular kültürlerarası kıyaslama imkanı sunup Türk tüketicisinin özgün satın alım davranışını da belirlemektedir. Bu araştırma satış yöneticilerine müşterilerinin psikolojik ve demografik profilleri hakkında çıkarımlar sunması yanında promosyon yöneticilerine hangi aile fertleri üzerinde yoğunlaşılması ve pazardaki yirmi markanın imaj öğeleri üzerine de öneriler getirmektedir. Araştırma tüketicilere, renkli TV satıcılarına, ama en çok bu çalışmanın bölümlerini muhtemelen geliştirecek ve detaylandıracak araştırmacılara da çıkarımlar önermektedir.VII Bu çalışma literatüre, gelecekteki daha detaylı ve yoğunlaşmış çalışmalara baz oluşturacak şekildeki geniş kapsamıyla, -Türkiye'deki renkli TV satın alım davranışları üzerinde araştırma yapılmasına öncülük ederek katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın birçok bölümü daha geniş çerçeveli olarak dayanıklı tüketim mallarıyla ilgili çalışmalarda uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate CTV purchasing behavior emphasizing an extensive number of attributes of consumer behavior. The study also aims to compare buyer-reported behavior with the view of sellers on buyers' behavior. Literature in the context of durable goods has been investigated in search of both conceptual and experimental background relevant to color TV purchasing behavior. A balanced background in theory and application has been provided, and formed the framework of the study Two separate field studies on consumers and color TV sellers constitute the database of the empirical study. The seller survey is conducted over a sample of 96 stores in 17 cities. The consumer survey, administered by interviewers of a professional research firm, accomplished to reach a much larger sample size of 490. The consumer survey is stratified by socioeconomic status, and administered to color TV purchasers during the last twelve months. Several practical findings on consumer decision making, brand perceptions, family roles in decision making, prepurchase information search, and reference group influences have been found and presented. The ranking of choice attributes in color TV purchasing from the point of view of both consumers and sellers are identified A market segmentation approach has also been proposed, tested, and evaluated in this research. The findings on the application of consumer styles inventory offers cross-cultural comparison possibility, and identifies the specific buying behavior of Turkish consumers. The research not only offers implications for sales managers on demographic and psychographic profiles of their customers, but also for promotion managers, in terms of which family members to concentrate, and on attributes of images of twenty brands in the market. The research also suggests implications to consumers and color TV sellers, but mostly to researchers who possibly will improve and particularize sections of this study.V This study contributes to the literature by pioneering in the study of color TV purchasing behavior in Turkey in an extensive manner so as to form a basis for further detailed and more specific research. Many parts of this study can be attributed and applied to the larger context of household durable goods.