İzmir yöresinde sebze ve çiçek yetiştirilen seralardaki toprakların verimlilik durumlarının tespiti
Determination the fertility of the greenhouse soils where fruit and vegetable are grown in the region of İzmir
  1. Tez No: 371317
  2. Yazar: ELİF ALMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFÜ ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; İzmir yöresinde seracılığın yoğun olduğu Güzelbahçe, Menderes ve Balçova ilçeleri ağırlıklı olmak üzere sebze ve çiçek yetiştiren 30 farklı seradan, 0-25 cm derinlikten toprak örnekleri alınarak, yöredeki seralara ait toprakların verimlilik durumları ve elde edilen sonuçlara göre alınacak önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İncelenen İzmir yöresindeki sera toprakları; genel olarak hafif alkali ve nötr karakterli, çoğunluğu az tuzlu, kireç içeriği düşük, genelde az humuslu ve tın bünyelidir. Toplam N içerikleri genelde yeterli, alınabilir P, K yüksek, Na orta ve yüksek, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, B yeterli ve yüksek, Mn ise yetersiz düzeylerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to define the fertility of the soil and identify the precautions to take according to the results by taking 0-25 cm depth samples from 30 unique greenhouses that grow fruit and vegetable in the city of Izmir where greenhouseing is intensive such as Güzelbahce, Menderes and Balcova. The greenhouse soil analyzed in Izmir region is generally slightly alkali and neutral formed, mostly little salty, low lime substance, usually little mould and loam soil quality. Total N content is usually enough, receivable P and K are high, Na medium and high, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, B are enough and high and the insufficient levels of manganese were determined.