İklim değişikliğinin toprak tuzluluğu üzerine olası etkilerinin modellenmesi: Selçuk (İzmir) örneği
Modelling climate change's possible impact on soil salinity Selçuk (Izmi̇r) exapmple
  1. Tez No: 371354
  2. Yazar: SAHAR SADAT SEYED SALAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İklim değişikliğini etkisi, insan ve doğal sistemlerin değişime uyum yeteneğinin sınırlı olması nedeniyle kısa sürede ve etkili bir şekilde hissedileceği düşünülmektedir. Doğal bitki örtüsündeki çeşit kayıpları, yeşil doku azalması ve bunlara bağlı olarak yaşamlarını sürdüren mikro ve makro faunada kayıpların yaşanmasına neden olacaktır. Ege Bölgesi gibi, dağların denize dik olduğu, bir başka deyişle vadilerin deltalar ile denize ulaşan fizyoğrafik yapıya sahip olan bölgelerde, iklim değişikliğinin toprak üzerine olumsuz etkileri çok daha fazla olması beklenmektedir. Toprağın kimyasal kalite parametrelerinden olan tuzluluk düzeyleri, topoğrafik yapının yanında, yüksek buharlaşma ve düşük yıkanma oranları vb iklim koşullarına bağlı olarak değişen parametrelerdendir. Yaz aylarında, buharlaşmaya ve toprak suyunun dikey hareketlerine bağlı olarak topraklarda tuzluluk düzeyinde bir artış görülür. Kış aylarında yaşanan yağışlar, tuzluluğu daha alt katmalara doğru yıkamakta ve tarımsal ürünler için yaşayabilecekleri bir ortam sağlamaktadır. Bu çalışmada, yağışın farklı düzeylerde azalacağı ve sıcaklığın artacağı bir iklim değişikliği senaryosunun, toprak tuzluluğuna olası etkileri incelenmiştir. Çalışma alanı olarak, Ege Bölgesi Alüvyal jeomorfolojik yapısını temsil edebilecek Küçük Menderes Havzasının Batı bölümü ( Selçuk ovası ve deltası) seçilmiştir. Batısında Ege Denizi, kara yönünde geniş bir sulak alan ve daha içeride önemli tarım arazilerinin bulunduğu Selçuk ovasında yıllık toplam yağışın farklı miktarlarda gerçekleşmesi durumunda toprağın tuzluluk parametresinde yaşanabilecek olası değişiklikler mekansal olarak incelenmiştir. Ayrıca, bölgedeki doğal bitki örtüsünün değişen iklim koşullarına bağlı olarak uyum sağlayamayacak ve ortamdan uzaklaşacak bitki türleri belirlenmiştir. Araştırma sonunda, yıllık toplam yağışın 700mm den 300 mm ye kadar azalmasının karasal yönde ilerleyen şiddetli ve orta şiddetli tuzlu bölgeler oluşturacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the climate change impact on natural and agricultural vegetation and its impact on soil quality. The importance of this project is because in future climate change impact is going to be more widespread around the world and it will impact all human beings and life forms. The study area is on Selçuk İzmir. Two different geologic sturucture can be seen in Selçuk that hey have gone through different changes over the years. Selçuk has natural vegetation and agricultural vegetation, Wetlands, residental area and seaside. To investigate the climate change impact on soil we measured soil salinity. Lower percipitation and drought, will cause desertification. Lower percipitation will also affect the wetlands. Study area is also home to Ephesus, a historic place. With probable sea level rise turism in ephesus will be effected as well. Climate change might also make the people working in agriculture to change their agricultural products. Another topic is change in water quantity, lower percipitation will affect soil salinity. Soil salinity can't be washed and the underground water will be more salinated. These two will cause agricultural and the farmer either should have to change the products or should have to migrate to nearby cities. That will lead to other sosioeconomic problems. For natural vegetation the probable risk for biodiversity loss was researched. Some species are just able to live in one spesific climate and can not adapt to change in the climate. After seeing the climate change impact in this area, some solutions and further research ideas has been discussed.