Use of tbp impregnated solids for the recovery of uranium from nitric acid medium
Uranyumun asidik atık çözeltilerinden geri kazanılmasında tbp impregne edilmiş katıların kullanımı
  1. Tez No: 371356
  2. Yazar: SELCAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nükleer yakıt çevriminin her aşamasında kaçınılmaz olarak atıklar da oluşmaktadır. Uranyum cevherden başlayarak yakıt haline gelene kadar çok sayıda kimyasal ve fiziksel işlemlerden geçmektedir. Doğal olarak bu proseslerde bir miktar uranyum atık çözeltilerinde kalmaktadır. Uranyumun değerli bir metal olmasının yanı sıra izin verilen konsantrasyonlar dışında doğaya verilmesi de sakıncalıdır. Bu nedenle atık çözeltilerden uzaklaştırılması ve geri kazanılması önemlidir. Uranyumun cevherden başlayarak reaktörde yanabilecek aşamaya gelmesinde, izlenen bir dizi proses içerisinde, uranyumu nükleer saflığa getiren en önemli proseslerden biri saflaştırmadır. Ticari konsantre olan sarı pasta henüz nükleer saflıkta değildir, cevherden gelen birtakım safsızlıkları içerir dolayısıyla nükleer saflığa ulaştırılmalıdır. Çalışmada, saflaştırma işlemi sırasında ortaya çıkan nitrik asitli seyreltik uranyum çözeltilerinden, uranyumu selektif olarak uzaklaştırmak amacıyla TBP impregne edilmiş silika-jel hazırlanmıştır. Uranyum konsantrasyonunun, pH, sıcaklık ve sürenin uranyum alımındaki etkileri incelenmiştir. Sorpsiyon verilerinin, Langmuir, Freundlich ve D-R izotermlerine uyumları karşılaştırılmıştır. Sorpsiyon sistemi için termodinamik veriler hesaplanmıştır. Uranyum ekstraksiyon kinetiği, partikül difüzyon koşullarında incelenmiş ve difüzyon katsayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In every stage of the nuclear fuel cycle, a waste also arises inevitably depending of the process conditions. From ore to nuclear fuel, uranium is exposed a lot of physical and chemical processes. Naturally, in these processes, an amount of uranium exists in the waste solutions. In addition to be a precious metal, uranium is also a harmful material to give to the environment over the allowed concentration limits. For this reason the removal and recovery of uranium is important. Uranium purification is the one of the most important processes to prepare uranium starting from ore until burning in the reactor, providing a nuclear purity. Commercial concentrate of uranium“Yellow Cake”contains some impurities coming from ore, so it must to be reached to“nuclear purity”. In this study, for the selective removal of uranium from dilute nitrate solutions accumulated during the solvent extraction process, a TBP impregnated silica-gel was prepared. The effects of uranium concentration, pH, temperature and time on the uranium extraction were investigated. Sorption data have been interpreted in terms of Freundlich, Langmuir and Dubinin-Radushkevich (D-R). Thermodynamics data for the sorption system have been determined. The diffusion coefficient of uranium under the particle diffusion conditions was calculated.