Tüberküloz plörezi ve parapnömonik efüzyonların ayrımında plevral sıvı LDH/plevral sıvı ada oranının tanısal değeri
Diagnostic value of pleural fluid LDH / pleural fluid ada ratio for tuberculosis pleurisy and parapnomonic effusion
- Tez No: 539202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EĞİT. GÖR. DOÇ. DR. CEYDA ANAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ: Eksüdatif plevral efüzyonların en önemli sebebleri arasında tüberküloz plörezi (TBP), parapnömonik efüzyon (PPE) ve malign plevral effüzyon (MPE) vardır. Özellikle tüberküloz insidansının yüksek olduğu yerlerde ayırıcı tanıda hekimler kimi zaman zorlanmaktadır. Plevral sıvı laktat dehidrogenaz (LDH) ve adenozin deaminaz (ADA) değerleri de klinik pratiğimizde sıkça kullanılmaktadır. Biz de bu biyokimyasal belirteçlerin oranlarının kullanımının, TBP ve PPE ayrımındaki tanısal değerini bulmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2012- Ekim 2018 tarihleri arasında hastanemizde takipli hastaların bilgileri, hastanemizin bilgi veri sisteminden retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya TBP tanılı 140 ve PPE tanılı 132 hasta olmak üzere toplamda 272 hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, hemogram değerleri ve plevral örnekleme ile eş zamanlı serum glukoz, albumin, protein, LDH değerleri ve plevral sıvı pH, glukoz, albumin, protein, ADA ve LDH değerleri, plevral sıvı direk bakı, kültür ve patoloji sonuçları incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların 195'i (%71.7) erkek, 77'si (%28.3) kadındı. Erkek hasta oranı, kadınlara göre tüm gruplarda daha fazlaydı. TBP grubunda hastaların yaşı PPE grubundaki hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha genç bulundu (p=0.001).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Tuberculous pleurisy (TBP), parapneumonic effusion (PPE) and malignant pleural effusion (MPE) are among the most important causes of exudative pleural effusions. Physicians are sometimes challenged in the differential diagnosis, especially where the incidence of tuberculosis is high. Lactate dehydrogenase (LDH) and adenosine deaminase (ADA) values in pleural fluid are frequently used in our clinical practice. In this study, we aimed to determine the use of these biochemical markers in the differential diagnosis of TBP and PPE. MATERIALS AND METHODS: The data of the patients who were followed-up in our hospital between January 2012 and October 2018 were analyzed retrospectively from the information data system of our hospital. A total of 272 patients with TBP and 132 with PPE were included in the study. Demographic data of all patients, additional diseases, hemogram values and concurrent serum glucose, albumin, protein, LDH values and pleural fluid Ph, glucose, albumin, protein, ADA, LDH values and pleural fluid direct view, culture and pathology results have been reviewed. RESULTS: 195 (71.7%) of the patients were male and 77 (28.3%) were female. The ratio of male patients was higher than females in all groups. The mean age of the patients in the TBP group was significantly younger than the PPE group (p=0.001).