Toprakta sürekli radon gazı ölçümleri için eş zamanlı izleme sisteminin geliştirilmesi ve İzmir Urla bölgesinde uygulanması
The development of a real-time monitoring system for radon measurements in soil and its applications at İzmir Urla region
  1. Tez No: 371358
  2. Yazar: ERDENER YUMURTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında toprak gazında bulunan radon gazı değişimini izlemek amacıyla silikon yüzey engelli detektöre sahip eş zamanlı bir izleme sistemi geliştirilmiş, farklı alfa radyasyon kaynakları kullanılarak sistem kalibre edilmiş ve İzmir Urla Bölgesi'nde kurulan istasyonda sistemin saha uygulamaları yapılmıştır. Geliştirilen sistemde radon gazı değişimlerinin yanında toprağa ait parametrelerden nem ve sıcaklık değerleri de eş zamanlı olarak izlenebilmektedir. İzmir Urla Bölgesi'nde kurulu istasyonda, sistemden elde edilen radon verileri aynı bölgeye daha önce kurulmuş olan Alphameter 611 ölçüm sisteminin verileri karşılaştırılmış her iki ölçüm sisteminin verilerinin uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, aynı istasyon civarındaki noktalarda LR–115 film detektörler kullanılarak radon gazı izlemesi yapılmış ve geliştirilen sistemin verdiği alfa sayımları ile bu izleme sonuçlarının uyumlu olduğu saptanmıştır. Geliştirilen sistemden elde edilen radon, sıcaklık ve nem verileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Radon verileri ve toprak sıcaklığı arasında negatif doğrusal bir korelasyon, radon verileri ve toprak nemi arasında ise negatif zayıf bir korelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to monitor the change of soil gas radon, a real-time monitoring system having a silicon surface barrier detector has been developed and calibrated using different alpha radiation sources and field applications of the system has been made at the station located in Izmir Urla Region. Of the soil's parameters, humidity and temperature values can also be monitored by using the developed system. At the station located in Izmir Urla Region, the radon data collected from the system were compared with the data of Alphameter 611 measurement system which had been installed previously. It was observed that there was a good agreement between the data of both measurement systems. Furthermore, at the measurement points around the same station, another radon gas monitoring study was held using LR-115 film detectors. It was found that there was a good concordance between the radon gas monitoring results obtained using the LR-115 film detectors and the alpha particle counting acquired by the monitoring system. Moreover, the radon gas, the soil temperature and the soil moisture data obtained from the system developed were evaluated statistically.