Hybride phosphine ligands containing O and N atoms and their platinum group metal complexes
N ve O atomlarını içeren hibrit fosfin ligandları ve platin grubu metal kompleksleri
- Tez No: 371397
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fosfor, fosfinler ve genel özellikleri, belli başlı kıskaç ligandlar ve metal kompleksleri, ayrıca katalitik özellikleri ile ilgili çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sentezlenen ligand ve komplekslerin karakterizasyonu, katalitik incelemeleri, AFM ve TGA analiz sonuçları sunulmuştur. Toplamda 5 ligand ve 4 metal kompleksinin sentez ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ligandların yapısal özellikleri 31P{1H}-NMR spektroskopisi ile aydınlatılmış olup, komplekslerin (1a, 1b, 5a ve 5b) yapısal özellikleri 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, FT-IR and elementel analiz ile aydınlatılmıştır. Ayrıca 2 ve 4 ligandları ile 1a, 5a ve 5b komplekslerinin yapısı X-ray analizi ile de açıklanmıştır. 1a ve 5a kompleksleri Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında katalizör olarak test edilmiştir. Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında en iyi sonuç 1a kompleksi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. The first part is phosphorus, phosphines and a concise review of general properties of phosphines, well-known pincer ligands and their complexes, also their catalitic applications. In part 2, the experimental details are explained. In part 3, characterization of synthesized ligands and complexes; complexes' catalitic applications, results of AFM and TGA analysis were presented. Total result for this thesis, we have synthesized and characterizated 5 ligands and 4 metal complexes. Structural properties of the ligands have explained with 31P{1H}-NMR spectroscopy, the complexes (1a, 1b, 5a and 5b ) structural properties have explained with 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, FT-IR and elemental analysis. On the other hand, the identity of 2 and 4 ligands and 1a, 5a and 5b complexes have explained with X-ray analysis, too. 1a and 5a complexes have been employed as catalyst for the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction. The best result in the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction with complex of 1a were obtained.