Oksigenaz enzimlerinin aktif merkez özelliklerinin model yapı katekol oksidaz (E.C. 1.10.3.1) üzerinde moleküler modelleme yoluyla incelenmesi
Nvestigation of the active site proterties of oxygenase enzymes on the catechol oxidase (EC 1.10.3.1) as model structure with molecular modelling methods
  1. Tez No: 371400
  2. Yazar: ENİS ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde katekol oksidaz (E.C.1.10.3.1) enzimin aktif merkez özellikleri moleküler modelleme yöntemleri ile incelendi.“Protein Data Bank”üzerinden elde edilen kristal yapılar üzerinden aktif merkez hazırlandı. Native ve inhibe (Katekol oksidaz-PTU) enzim formlar ile farklı yük ve çok katlılık koşullarında hesaplamalar gerçekleştirildi. Hesaplamalar için MM-UFF, PM6, PM3tm, B3LYP/Gen (LANL2DZ, 6-311G**) yöntemleri kullanıldı. Ayrıca aktif merkezde yer alan bakır atomları mangan ile değiştirildi ve hesaplamalar gerçekleştirildi. Elde edilen veriler ile aktif merkez geometrisi, substrat bağlanma modu, reaksiyon için uygun yük durumu ve elektronik yapı değerlendirildi. Katekol oksidaz aktif merkezde yer alan iki bakır atomu her biri üçer histidin tarafından koordine edilmektedir. Bu nedenle tez kapsamında histidin molekülü ayrıca incelenmiştir. Üç farklı imidazol formu ile olası tüm yük durumları kapsayan 12 farklı histidin yapısının Spartan 08 programı ile MM-Sybyl yöntemi kullanılarak konformer analizi gerçekleştirildi. Elde edilen yapılar Gaussian 09 programı ile B3LYP/cc-pVDZ yöntemi kullanılarak optimize edildi ve frekans analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of active site of catechol oxidase (E.C. 1.10.3.1) was investigated by molecular modelling methods. Initial structures were prepared from crystal structures obtained from“Protein Data Bank”. Calculations were performed in variable charge and multiplicity states with native and inhibeted (Catechol oxidase-PTU complex) forms of catechol oxidase. MM-UFF, PM6, PM3tm and B3LYP/Gen (LANL2DZ, 6-311G**) methods have been used in calculations. In addition, copper ions in active site were replaced with manganese ions and calculations were performed. Calculated data on, active site geometry, substrat binding mode, charge state and the electronic structure were analyzed. Both copper ions in active site of catechol oxidase are coordinated by three histidine residues. For this reason, histidine was investigated separately in detail. Twelve different forms of histidine that include all possible charge and terminal states, conformation distribution analyzes were performed by Spartan (MM-Sybyl). Obtained structures were optimized with Gaussian 09 quantum calculation program using B3LYP/cc-pVDZ and frequency analyzes calculations were performed.