Kuantum noktaların modifikasyonu, kanser hücrelerine ilaç taşınımında kullanım potansiyellerinin ın vitro koşullarda belirlenmesi
Quantum dots modifacation, investigaton of drug delivery otential to cancer cells in vitro
- Tez No: 371399
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yüzeyi modifiye edilen biyouyumlu amino-PEG kaplı suda çözünür kuantum noktalara (QD) sırasıyla TAT peptidi ve metotreksatın (MTX) konjugasyonu ile ilacın kanserli hücreye girişinin kolaylaştıran ve etkinliğini artıran, ayrıca hücre görüntülemesi de yapılabilecek bir multifonksiyonel platform geliştirildi. Sentezlenen konjugatın karakterizasyonu florensans ölçümler ve boyut analizleri ile gerçekleştirildi. Konjugatların etkinliği MTT toksisite testi, floresans mikroskopi ve flow sitometrik analizlerle incelendi ve başarılı sonuçların alındığı gözlendi. Sonuç olarak tek başına MTX ile kıyaslandığında QD-TAT-MTX biyokonjugatının kanser hücreleri üzerinde oldukça etkin olduğu ve apoptotik etki gösterdiği görüldü. Çalışmadan elde edilen verilerin, kanser hastalığı için umut vaat eden yeni nano-ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel multifunctional platform was developed with conjugation of surface modified biocompatible and water soluble amino-PEG quantum dots (QDs) to cell penetrating peptide TAT and cytostatic agent methotrexate (MTX) respectively. This platform facilitates uptake of the drug to target cells, enhances efficiency of drug delivery and also ensures monitoring of cancer cells. The synthesized conjugate was characterized via florescence measurements and size analysis. Cytotoxcity tests, florescence microscopy and flow cytometry analysis were used to identify the efficiency of conjugate and results have shown the success of study. Consequently, the results showed that QD-TAT-MTX bioconjugate was more effective and had apoptotic effect on cancer cells when compared MTX alone. The data obtained from the study will benefit the development of novel drug carrier nano-systems which shows promise in the treatment of cancer.