Doğalgazın oksi-gaz kaynağında kullanımının araştırılması
Investigation of the application possibility of natural gas in oxygen-gas welding
- Tez No: 85891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
DOĞALGAZIN OKSİ-GAZ KAYNAĞINDA KULLANIMININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hulusi ŞAHİNASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, doğalgazın oksi-gaz kaynağında kullanılabilirliği ve kaynak yöntemlerinde kullanılan yanıcı gazların ısıl güç, ısıl verim ve kimyasal yapısı yönünden doğalgazla karşılaştırılması incelenmiştir. Ayrıca doğalgazla üfleç ucunda kaynak alevi oluşturulması imkanları araştırılmıştır. Ana malzeme, ısının tesiri altında kalan bölge ve kaynak metali mikroyapısı ve özellikleri incelenmiştir. Deneyler sonucunda kaynak banyosunun aşırı oksitlenmeye maruz kaldığı görülmüştür. Bunun nedenin ise doğalgazın ısıl değerinin düşük olduğu, ergiyik banyosunun geç oluştuğu, bu sırada havadan da oksijen alarak kaynak bölgesinin oksitlenmesine neden olduğu tesbit edilmiştir. Sonuçlar deneysel ve teorik olarak karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 225.01.01 Anahtar Kelimeler : Oksigaz kaynağı, doğalgaz, mikroyapı, düşük karbonlu çeliklerin kaynağı. Sayfa Adedi :104 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE APPLICATION POSSIBILITY OF NATURAL GAS IN OXYGEN-GAS WELDING (M.Sc. Thesis) Hulusi ŞAHİNASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, the possibility of the utilisation of natural gas in applications with oxygen welding, the comparison of natural gas with conventional welding gases is conducted in respect to the heat capacity, thermal efficiency and chemical composition. The investigation have also covered the capability of making the flame on the gas-burner with natural gas. Microstructure and mechanical properties of the main metals, heat-affected-zones and weld metal were analysed. The experiments have shown that the melted welding metal was subject to over-oxidation. This was caused by due to the lower heat capacity of the natural gas and consequently the extended melting time during which the welding region was subject to receive oxygen from the air- environment. All results were compared experimentally and theoretically. Secience code : 225.0 1.0 1 Key words :Oxygen welding, natural gas, microstructure, low carbon steel welding. Page number :104 Adviser : Assistant.Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA