Orıganum vulgare ssp. hırtum esansiyel yağının levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) jüvenillerinin beslenmesinde yaşama ve büyüme üzerine etkisi
Effect of origanum vulgare ssp. hirtum essential oil on survival and growth parameters of seabass (Dicentrarchus labrax L., 1758) juveniles
- Tez No: 371448
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, yem katkısı olarak kullanılan bitki esansiyel yağının Levrek juvenillerinin (Dicentrarchus labrax) beslenmesinde büyüme ve yaşama üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla aktif bileşenleri karvakrol ve timol olan doğal Origanum vulgare ssp. hirtum esansiyel yağı içeren yem katkısı kullanılmıştır. 1,1±0,24 gr başlangıç ağırlığındaki toplam 60.230 adet yavru balık rastgele 6 gruba ayrılmıştır. Gruplar kontrol yemi ve 75 ppm oranında bitki esansiyel yağı içeren katkılı yemlerle 4 hafta süre ile beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of dietary plant essential oil as a feed additive on survival and growth parameters of Seabass juveniles. A total of 60.230 seabass (Dicentrarchus labrax) were divided randomly into six groups. Treatment groups were fed by a basal diet supplemented with 75 ppm Origanum vulgare spp. hirtum essential oil containing active component of carvacrol and tymol. In a four week feeding trial, 6 fiberglass tanks were stocked with fish with initial weight of 1,1 ± 0,24 gr.