Gediz deltası (İzmir) ve Büyük Menderes deltası (Aydın)'nda üreyen tepeli pelikan (Pelecanus crispus bruch, 1832) populasyon büyüklüğünün, değişiminin, göçlerinin, üreme ve beslenme biyolojilerinin araştırılması
Investigation of population size and trend, migration movements, breeding and feeding biology of dalmatian pelican (Pelecanus crispus bruch, 1832) populations breeding in Gediz delta (İzmir) and Buyuk Menderes delta (Aydin)
- Tez No: 371451
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan Tepeli Pelikan'ın (Pelecanus crispus Bruch, 1832) Gediz ve Büyük Menderes Deltalarındaki üreme ve kışlama populasyonlarının büyüklüğünün ve bu populasyonlarda meydana gelen değişimlerin belirlenmesi, türün Batı Anadolu'daki göç hareketlerinin ve izlediği rotaların saptanması, ayrıca beslenme ve üreme biyolojisi hakkında bilgi elde edilmesi amaçlanmıştır. Böylece, türün korunmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Üreme ve kışlama populasyonlarının büyüklüğünün ve bu populasyonlarda meydana gelen değişimlerin saptanabilmesi amacıyla Gediz ve Büyük Menderes Deltası başta olmak üzere, Batı Anadolu'da Tepeli Pelikan'ın gözlendiği sulak alanlarda düzenli gözlemler yapılmıştır. Göç hareketlerinin ve rotalarının belirlenebilmesi amacıyla halkalama ve halka okuma çalışmalarından yararlanılmış, türün beslenme biyolojisi ile ilgili olarak da üreme kolonilerinden toplanan kusmuklardan besin analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, temel istatistik analizleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine population size and trend, seasonal migration movements, breeding and feeding biology of a globally threatened bird species Dalmatian Pelican (Pelecanus crispus Bruch, 1832) populations breeding in Gediz and Büyük Menderes Deltas. Population size and trend of breeding and wintering populations has been studied by frequent observations of breeding colonies and mid-winter counts of wintering populations in different wetlands located in Western Turkey. Besides, seasonal migration movements of the species were studied by a colour ringing programme in Gediz and Büyük Menderes Deltas together with frequent ring reading studies in different wetlands. On the other hand, the diet of the species was studied by analysing regurgitates collected from breeding sites. Our findings were analysed by using general statistical analysis and Geographical Information Systems.