Liyofilizasyonun, Pseudomonas sp. organizmasının canlılığına ve tereftalik asit kimyasalını biyoparçalama aktivitesi üzerine etkisi
Effect of lyophilization on Pseudomonas sp. viability and biodegradation activity of terephthalic acid
  1. Tez No: 488331
  2. Yazar: BASRİ AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Atıksularda bulunan bazı hidrokarbonların biyoparçalanmasında kullanılan Pseudomonas sp. petrokimya endüstrisi atıksu fabrikalarının atıksularından elde edilmiştir. Bu çalışmada Pseudomonas sp.'nin liyofilizasyon sonrası canlılığı ve biyoparçalama aktivitesi üzerine farklı koruyucuların ve liyofilizasyon tekniklerinin etkisi karşılaştırılmıştır. Pseudomonas sp. Nutrient Broth ortamında 27 ºC de çoğaltılmıştır. Bakteriyal hücreler, koruyucu ajan olarak skim milk, sakkaroz, silikajel ve çeşitli kombinasyonları olacak şekilde liyofilizasyon viallerine eklenmiştir. Vialler, liyofilizatöre (Labconco FreeZone 6 ) yerleştirilmiş, 24 saat liyofilizasyon işlemi yapılmıştır. Vial kapakları vakum altında kapatılmış +4ºC'de karanlıkda saklanmıştır. Bakteriyel hücreler yeniden aktive edilmiş (1.-3.-5.-15.-30.hafta) ve canlılık sayıları gözlemlenmiştir. Bakteri, tek karbon kaynağı içeren (100 mg /L TFA) Bushnell – Hass Broth besiyerine inoküle edilmiş ve HPLC(Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi ) ile biyoparçalama aktivitesi ölçülmüştür. Başlangıç sayısı 2x10⁸ cfu/ ml olarak belirlenmiştir. 30 hafta sonunda Pseudomonas sp. freeze drying tekniğinde; koruyucu ajan olarak skim milk kullanıldığında ve 4ºC 'de saklandığında, canlılığının 1,5x10⁶ olduğu belirlenmiştir. Pseudomonas sp.'nin biyoparçalama aktivitesi liyofilizasyon öncesi ve sonrasında aynı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas sp. which used hydrocarbon biodegradation of wastewater was isolated active sludge of waste water treatment unit of petrochemical wastewater plant. In this study, effect of different protective agents and lyophilization techniques were compared on Pseudomanas sp. viability and biodegradation activity after lyophilization . Pseudomonas sp. was cultured in Nutrient Broth medium at 27 ºC. The bacterial cells were added in lyophilization vials with sterile protective agents: skim milk, saccharose, silicagel individually and in different combination. The vials were placed in a lyophilisation chamber and lyophilized for 24 hours. Vials cap sealed under vacuum and vials were stored in the dark at +4°C. Bacterial cells were reactivated (1.-3.-5.-15.-30. weeks) and viability counts were observed. The bacteria were supplemented with single hydrocarbon compound as sole carbon source (100 mg/L TFA) in Bushnell–Hass Broth and measured biodegradation activity of HPLC (High Performance Liquid Chromotography). The initial concentration used was 2x10⁸ cfu/ml. Bacterial survival rates showed that Pseudomonas sp. Freeze drying techniques with skim milk as protective medium could still reach 1,5x10⁶ at 4ºC after 30 weeks. Biodegradation activity of Pseudomonas sp. remained same before and after lyophilization.