Termoset kompozitlerin yüzey özelliklerinin yapışmaya etkisinin incelenmesi
Thesis on effect of adhesion to thermoset composites surface characteristics
- Tez No: 371473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ.ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fiber takviyeli tabakalı kompozit malzemeler günümüzde yüksek dayanım/ağırlık oranı, güçlü boyutsal stabilite, sıcaklık ve kimyasal dirence sahip olmaları nedeniyle; uçak ve uzay yapılarında, denizcilik, savunma sanayi, sağlık ve otomotiv gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının artması ile birlikte gerek kullanım sırasında gerekse üretimleri esnasında birtakım hasarlar meydana gelebilmektedir. Günümüzde, fiber takviyeli termoset kompozitlerin geri dönüşümünün olmaması ek maliyet oluşturmasının yanı sıra birtakım çevre kirliliği sorunlarına da sebep olmaktadır. Bu nedenle, özellikle termoset kompozitlerde onarım günümüzde çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bundan dolayı termoset kompozitlerin onarım yöntemleri ve onarılmış kompozitlerin performanslarını konu alan literatürde birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada vakum destekli reçine infüzyon yöntemi ile üretilen kompozit plakaların yüzeylerine karbondioksit lazer ile kanallar oluşturulmuş ve oluşturulan bu kanalların yapışma mukavemeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca iki farklı numara zımpara (60,360 grid) ile numune yüzeyleri zımparalanarak farklı yüzey pürüzlülükleri elde edilmiştir. Hazırlanan tüm numuneler için mod I tabakalar arası kırılma tokluğu deneyi, çekme ve sıyırma deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda yüzey pürüzlülüğünün ve lazer işlemi ile numune yüzeylerinde oluşturulan kanalların yapışma mukavemetine etkisi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced layered composite materials are used nowadays in many fields like aircraft and space structures,marine,defense industry,medical stores,automotive industry because they have high resistance/weight rate,strong dimensional stability,warmth and chemical resistance.Together with the increasing use of this material,not only during the use of it but also during the production process some damages can ocur. Today, fiber reinforced layered composites causes environmental pollution problems because they have no recycling and they have above the line cost,for this reason especially the repair and maintenance of thermoset composites are very important at present.Therefore there are many study in literature about the reparation ways of thermoset composites and the performance of repaired composites. In this experiment,on the surfaces of plates which are produced with the vacuum assisted resin infusion process,the channels were formed with the help of CO2 laser and the effect on adhesion strength of those formed channels were analyzed.On the other hand with two different sandpapers (60,360 grid) the surfaces of samples were grinded and different surface roughness were found.For the whole samples,Mode I interlaminar fracture toughness test,tensile test and peeling test were carried out.As a result of experiments surface roughness,the channnels and patterns formed on the surface of samples, adhesion strength effect is evaluated by making comparison.