A flight simulation tool for end-game simulations
Son an benzetimleri için bir uçuş benzetim aracı
- Tez No: 371543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TURGAY ALTILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde yeni bir ayrık uçuş simülasyonu olan ŞahinSim tanıtılmış ve gerçeklenmiştir. ŞahinSim, orantısal güdümlü füzeler ve bu füzelerden kaçmak için değişik manevraların incelendiği bir projenin parçasıdır. ŞahinSim bu projeye kolay kullanılır ve değiştirilebilir bir üç boyutlu simülasyon ortamıyla birlikte hassas bir uçuş dinamiği modeline arayüz sağlar. Projede açık kaynaklı olan JSBSim, SimGear, OGRE, SDL ve OIS projelerinden yararlanılmıştır. ŞahinSim esasında havadan havaya çarpışma senaryolarının incelendiği son an simülasyonları için tasarlanmış bir uygulamadır; ancak esnek tasarımı sayesinde ŞahinSim diğer havacılık konularıyla ilgili kullanılmak üzere kolaylıkla genişletilebilir. Tez kapsamında grafik motoru olarak kullanılan OGRE incelenmiş ve tanıtılmıştır. Uçuş dinamiğini sağlayan JSBSim incelenmiş, proje içerisinde nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Projenin mimarisi ve kullanılan açık kaynak kodlu yazılımların ŞahinSim'e entegrasyonu detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study using the Gateaux differential new functional are obtained for linear elastic straight and circular bars on elastic foundation using functional analysis method. The functional also contains both the geometric and the dynamic boundary conditions. This new formulation is valid for the beam whether it is based on elastic foundation or not. Applying the variational methods to this functional and using linear shape function finite element matrix for straight and circular beams on elastic foundation are obtained in an explicit form. For straight bars it has two degrees of freedom per node and for circular bars it has six degrees of freedom per node. In this finite element formulation also variable bending rigity is considered. The comparison of the results with the exampes given in the literature was in a good agreement.