An application of web gis
Web tabanlı bir coğrafi bilgi sistemi uygulaması
  1. Tez No: 371579
  2. Yazar: YUSUF MİTHAT ÇENGELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma temel CBS bilgilerini, çağdaş web teknolojilerini ve bir web CBS uygulumasını kapsamaktadır. Çalışmada oluşturulan web uygulaması grafik ve grafik olmayan verileri saklamak ve gösterimini sıradan bir web tarayıcı üzerinden yapmak için tasarlanmıştır. Ġlk olarak coğrafi bilgi sistemlerinin temelleri ve tanımları verilmiş, arkasından da çağdaş web teknolojileri geniş bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmadaki uygulama bölümünde ise ArcGIS Sunucu'sunun kurulumu ayarlanması üzerinde durulmuştur. Ayırca bu bölümde veri tabanının ve yazılımın nasıl tasarlandığı ve yazılımın nasıl geliştirildiği anlatılmıştır. Yine bu bölümde yararlı C# ve SQL kod örnekleri de bulunmaktadır. Son bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve çıkarılan tecrübeler anlatılmıştır, benzer çalışmalar yapacak kişilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers basic GIS knowledge and contemporary web software technologies and a web application. This basic web application is design to store graphic and non- graphic data and show this data over a common web browser. In the documentation first geographic information system basics and descriptions are given. After GIS knowledge is given, contemprorary internet technologies are explained widely. Next section focuses on the web application and software frameworks. ArcGIS Server installation and configuration are described closely. In the application section, software design and database desing are mentioned. In this section also some C# and SQL useful code samples which are used in the application can be found. The last section consists of conclusion and experiences which is gained from this work.