Gümüş manifoldların ikinci dereceden tanjant demetlere taşınması
Prolongation of silver manifolds the tangent bundle of order two
- Tez No: 371626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, bir diferensiyellenebilir manifold üzerindeki bir gümüş yapı iki lift yardımıyla bu manifoldun ikinci dereceden tanjant demetine taşınmıştır. Daha sonra, bu gümüş yapının ikinci dereceden tanjant demette integrallenebilirliği ve paralelliği için gerekli tanım ve teoremler verilmiştir. Son olarak da taşınmış gümüş yapı üzerindeki metrik ve özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a silver structure on a differentiable manifold has been prolonged to the tangent bundle of order two of this manifold through the second lift. Then, some necessary definitions and theorems about the integrability and parallelism of this silver structure on tangent bundle of order two were given. At last, the metric, which was defined on the prolonged silver structure, and its properties were investigated.