Dolycorıs baccarum (Lınneaus, 1758) (Heteroptera: Pentatomıdae)'un sindirim kanalının ultrastrüktürü
Ultrastructure of digestive canal of dolycoris baccarum (Linneaus, 1758(Heteroptera: Pentatomidae)
  1. Tez No: 371625
  2. Yazar: TENAY KOCAMAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada bir Pentatomidae türü olan Dolycoris baccarum ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Hem anatomik hem histolojik olarak incelenen D. baccarum'un dişi ve ergin bireylerinin sindirim kanalında yapısal olarak herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. D. baccarum'un sindirim sistemi esas olarak ön bağırsak, orta bağırsak ve arka bağırsaktan oluşur. Ön bağırsakta tükürük bezleri, yardımcı tükürük bezleri ve proventrikulus kısımları incelenmiştir. Hem tükürük bezleri hem de proventrikulus tek tabakalı silindirik epitele sahiptir. Orta bağırsak anteriyor, mediyan (kanal) ve posterior (bulb) olmak üzere üç kısımdan oluşur. Orta bağırsak epiteli basit silindirik tiptedir. D. baccarum dört adet gastrik çekum kanalına sahiptir. Arka bağırsak iki çift Malpighi tüpü içerir ve rektumla sonlanır. Daha önce çalışılmamış olan D. baccarum'un sindirim kanalının yapısını aydınlatılması ve başka çalışmalara da yarar sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dolycoris baccarum which is a species of Pentatomidae was examined with the use of light microscope and scanning electron microscope (SEM). The alimentary canal of male and female species of D. baccarum examined both anatomically and histologically were not showed any differences. Digestive canal of D. baccarum consists of foregut, midgut and hindgut. Proventriculus, a pair of salivary glands and accessory glands were examined in foregut. Each of these structure have a simple cylindirical epithelium layer. Midgut consist of three different regions such as anterior, median (canal) and posteior (bulb). Midgut epithelium is a simple cylindirical layer. D. baccarum has four gastric ceaca. Hindgut contains two pairs of Malpighian tubules and is over with rectum. To describe ultrastructure of digestive canal of D. baccarum which was not previously examined and to be useful for future studies are aims of this study.