Güvenilir lojistik ağ tasarımı için çok amaçlı optimizasyon modeli
Multi-objective optimization model for reliable logistics network design
- Tez No: 371628
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşen dünyada lojistik faaliyetlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Artık uzaklıklar ve sınırlar önemsiz hale gelmiş, ticari ilişkiler artmıştır. İşletmeler daha fazla kar elde edebilmek için ya satış fiyatını arttıracaklardır ya da maliyetlerini düşüreceklerdir. Piyasadaki belirli satış fiyatının üzerine çıkılması firmanın piyasa şartlarında tutunamaması ile sonuçlanır. Bu nedenle tek yol maliyetlerin düşürülmesidir. Etkin bir lojistik sistemi kurularak maliyetler düşürülürken müşteri memnuniyeti arttırılabilir. Ancak lojistik yalnızca kar amacı güden kurumlar bazında incelenmemelidir. Dünyada artan terör saldırıları ve güvenlik sorunları nedeniyle askeri lojistik önemli bir çalışma alanıdır. Bu lojistik sisteminde temel amaç, işletme lojistiğinin aksine kar elde etmek değil; asker, teçhizat ve/veya askeri mühimmatı ihtiyaç duyulan yere en hızlı ve en güvenilir yoldan ulaştırmaktır.“En kısa”ve“en güvenilir”yol kavramları genellikle birbirleriyle çelişen iki amaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle anlamlı rotalar çizilmeli ve doğa koşulları da göz önünde bulundurularak bu rotalardan amaçlara en uygun olan seçilmelidir. Yapılan görüşmeler sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nde sistematik bir rota optimizasyonu yapılmadığı öğrenilmiştir. Çalışmada lojistikte güvenilir ve en kısa rotayı bulan iki amaçlı bir doğrusal optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Türkiye'nin stratejik bir bölgesi için coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak elde edilen gerçek verilerle uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, the importance of logistics activities is increasing with each passing day. Now distances and borders have become irrelevant, trade relations are increased. In order to obtain more profit businesses will increase their selling price or decrease costs. If the company increase price, it cannot hold under the current market conditions. Therefore, the only way is to reduce costs. With an establishment of an efficient logistics system, costs can be lowered and customer satisfaction can be increased. However, the logistics should not be examined only on the basis of profit – making institutions. Due to the increasing terrorist attacks and security issues in the World, military logistics become an important field of study. Unlike business logistics, to make a profit is not the main purpose of this logistics system, the main purpose is to deliver troops, equipment and / or military ammunition where they are needed on the fastest and most reliable way.“Shortest”and“most reliable”way are often conflicting objectives. For this reason, it should determine logical routes with taking into account natural conditions and finally the most suitable route should be chosen. The thesis consist definitions of logistics, importance of logistics, separation of business/military logistics and literature of route optimization. A linear programming model which finds reliable and shortest route with two-objectives is improved. The proposed model is tested data's from geographical information systems in a strategic region of Turkey.