Yatay freze makinesinde işleme faktörlerinin gürültü emisyonuna etkisi
Effects of machining factors to the noise emission at the shaper
- Tez No: 372876
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, yatay freze makinesinde bazı malzemelerin işlenmesi anında malzeme türü, kesme genişliği, bıçak sayısı ve kesme derinliğinin gürültü emisyonuna etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; öngörülen kesme genişliğini elde etmek üzere 6 mm, 12 mm, 18 mm, 25 mm ve 30 mm kalınlıklarda Kara Kavak (Populus nigra), Doğu Kayını (Fagus orientalis L.) ve Orta Yoğunlukta Lif Levha (MDF) malzemeler; 5m/dk besleme hızında, 1 mm, 2 mm ve 3 mm kesme derinliğinde ve 1 ve 4 kesicili olarak yatay freze makinesinde 20'şer dakikalık sürelerle rendeleme işlemine tabi tutulmuştur. Rendeleme işlemi anında EXTECH INSTRUMENTS HD 600 Gürültü Ölçüm ve Kayıt Cihazı kullanılarak işlenen malzemelerin türü ve kesme genişliğine, bıçak sayısına ve kesme derinliğine bağlı olarak gürültü seviyeleri (dB(A)) ölçülmüş, elde edilen veriler SPSS-15 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; malzeme çeşidine bağlı olarak en yüksek gürültü seviyesi kavak malzemede ortaya çıkarken bunu kayın ve MDF malzemeler takip etmektedir. Kesme genişliği arttıkça gürültü seviyesinde yaklaşık 9 dB(A)' lık artış (83,23 dB(A)'dan 91,54 dB(A)'ya), 4 bıçak yerine 1 bıçak kullanılması durumunda yaklaşık 2 dB(A)'lık artış (86,69 dB(A)'dan 88,22 dB(A)'ya) ve kesme derinliğinin 1 mm'den 3 mm'ye çıkması ile de yaklaşık 6 dB(A)'lık artış (84,25 dB(A)'dan 90, 27 dB(A)'ya) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the effects of materials kind, cutting width, blade number and cutting depth on noise level at the moment of machining of some wooden materials in a shaper was aimed. By taking in the account this aim, black poplar (Populus nigra), beech (Fagus orientalis L.) and medium density fiber board (MDF) at the thicknesses of 6 mm, 12 mm, 18 mm, 25 mm and 30 mm to obtain the aimed cutting width were planed during 20 minutes for each variable by feed rate of 5 meters per minute at the cutting depth of 1mm, 2mm, and 3mm and with one and four blade. During planing of the samples, noise levels connected with kind of materials, cutting width, blade number and cutting depth were measured by using a noise level meter (Extech Instruments HD 600) and data were analysed by the software of SPSS-15 (Statistical Package for the Social Sciences). According to the results obtained; the highest noise level connected to the materials kind was measured in machining of black poplar wood. Beech wood and MDF followed it. As the thicknesses of materials were increased, increases to 9 dB(A) (from 83,23 dB(A) to 91,54 dB(A)) at the noise level were measured. Moreover, applying one blade instead of four and cutting width of 1 mm instead of 3mm were increased 2 dB(A) (from 86,69 dB(A) to 88,22 dB(A)) and 6 dB(A) (from 84,25 dB(A) to 90,27 dB(A)) of noise level in orderly .