IPv6'nın güvenlik yapısı ve güvenlik duvarları üzerinde incelenmesi
IPv6 security structure and investigation on firewalls
  1. Tez No: 371649
  2. Yazar: ALTUĞ ÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Internet protokolü (Internet Protocol-IP), 1981 yılında RFC 791 (Request For Comments) ile tanımlanmıştır. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan IPv4'ün (IP version 4) internetin hızlı gelişmesi nedeniyle, sunduğu adres sayısı yetersiz kalmaktadır. Bu sorunu çözmek ve protokole yeni fonksiyonlar kazandırmak için IPv6 (IP version 6), IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından RFC 2460 ile 1998 yılında tanımlanmıştır. IPv6 128 bitlik adres yapısıyla (2128 adet) IPv4'e göre çok daha büyük adres uzayına sahiptir. Bu adres artışı kullanıcılara adres tahsis etmede rahatlık sağlaması yanında, gerçek zamanlı ses ve görüntü aktarımı, mobilite ve güvenlik gibi konularda da avantaj sağlamaktadır. Ayrıca NAT (Network Address Translation) uygulamasına ihtiyaç duyulmayacak olması nedeniyle uçtan uca direkt bağlantı kurulabilmektedir. Bu tez çalışmasında, günümüzde çok önemli hale gelen gerçek zamanlı ses veya görüntü paylaşımı, mobilite desteği, performans artışı, zorunlu IPSec desteği ve güvenlik kazanımlarıyla ön plana çıkan IPv6'nın, IPv4'le arasındaki farkları, getirdiği tüm yenilikleri ve genel özellikleri incelenmiş olup, yeniliklerin ağ ortamında uygulanması sırasında yaşanabilecek güvenlik açıklarından da bahsedilmiştir. Ayrıca yapılabilecek muhtemel ataklar için test ortamı oluşturulmuş ve yapılan bu atakların testleri gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları incelenmiş ve alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet protocol (Internet Protocol-IP), has been defined in 1981 with RFC 791 (Request For Comments). Today the commonly used IPv4 (IP version 4) isn't enough in presenting sufficient address count. To solve this problem and to gain new functions, IPv6 (IP version 6) has been defined with RFC 2460 in 1998 by IETF (Internet Engineering Task Force). With its address structure of 128 bits (2128 pieces) IPv6, has greater address space than IPv4. The increase in the address not only makes it easy for assigning addresses to the users, it also brings advantages like real time voice and video broadcasting, support of mobility and security. Also, because there will be no need for the NAT (Network Address Translation) application there can be a peer to peer direct link. In this thesis, real time voice or video broadcasting; which is important in todays world, support of mobility, the difference between IPv6 and IPv4, increase of performance and the mandatory IPSec support and the bringings of security gains were inspected. The security gaps that can come across during the practice of these improvements were mentioned as well. Finally, test environments were developed for the possible attacks on the systems and these attack tests were carried out. The results have been examined and information about the precautions that can be taken were given.