IPv6'nın üniversite kampüs ağına adaptasyonu: Muğla Üniversitesi örneği
Adaptation of IPv6 to a campus network: Mugla University case
  1. Tez No: 285445
  2. Yazar: AHMET DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnternet, mobil cihazlarda, güvenlik sistemlerinde, uzaktan erişimle çalışması istenen fabrika sistemlerinde, işletmelerde veya evlerdeki elektronik cihazlarda, hatta elektronik olan küçük ev aletlerinde bile kullanılabilmektedir. Gerek ticari, gerek sosyal veya başka nedenlerle internetin çok sık kullanılır durumda olması, bu ihtiyacın her geçen gün daha da büyümesine neden olmaktadır. Başta büyümenin getirdiği IPv4 adres alanı yetersizliği olmak üzere, gerçek zamanlı uygulamalardaki sorunlar, uçtan uca ve sürekli bağlantı yetersizliği, güvenlik problemleri, vb. sorunlar nedeniyle IPv4'ün yerini, bahsedilen sorunları çözmek üzere IPv6 protokolü almaktadır.Bu çalışmada, IPv6 gereksinimi, teknik özellikleri, adres yapısı hakkında ön bilgiler verilmiştir. Muğla Üniversitesi kampüs ağı incelenip IPv6 geçişi sağlanarak, Muğla Üniversitesi özelinde IPv6 geçişi anlatılırken diğer kampüs ağları için de geçiş için bir yol gösterici ve örnek uygulama ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet is being used in mobile devices, security systems, remote controlled automated systems, home electronic devices as well as small aplliences. Since the Internet is being widely used due to economic or social reasons, growth of use is increasing exponentially day by day. Current standard protocol IPv4 is not satisfactory beacuse of the limited address space, real-time application requirements, end-to-end and uninterrupted connection problems, security limitations etc. All these reasons led to the development of a new IP protocol version 6 (IPv6) which solves all these problems.In this thesis, as background information, IPv6 requirements, technical details and addressing system is explained. Mugla University campus network is analysed and IPv6 transition is explained. In this thesis, while explaining the IPv4 to IPv6 transition process, this work is also aimed to be a guide for similar campus networks? transition process.