Günümüz üst sed apartman konutlarının ebeveyn yatak odalarında depolama kapasiteleri üzerine bir araştırma
An investigation on storage capacities in parents bedroom of upper ses apartment houses
  1. Tez No: 371650
  2. Yazar: NURİYE HANDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelere ve değişen yaşam koşullarına bağlı olarak insanların yaşadığı çevreler sürekli değişmektedir. Bu değişen yaşam çevreleri içerisinde geniş yer tutan konutlar büyümekte, yatak odaları genişlemekte, bu mekânda yer alan iç donatım elemanlarının boyutları değişmekte, depolama kapasiteleri artmaktadır. İnsanların yaşamının çoğunu içinde geçirdiği bu mekânların konfor koşullarının iyileştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, apartman konutlarının ebeveyn yatak odalarının depolama kapasitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, Ankara'nın Çankaya İlçesinde bulunan ve ÜSED'e (üst sosyo-ekonomik düzey) hitap ettiği düşünülen Söğütözü Konutları araştırma kapsamına alınmıştır. İncelenen konutlardaki kullanıcıların; ebeveyn yatak odasının mimari büyüklüğü, yerleşim düzeni, donatı elemanlarının ve giyinme odasının kullanım amaçları ve depolama yeterliliklerine yönelik memnuniyet ve istek durumları ayrıntılı bir anket yardımıyla tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, bu konutlarda yaşayan kullanıcıların ebeveyn yatak odalarının mimari büyüklüklerinden memnun olduğu; ancak odada yer alan donatı elemanlarının ve giyinme odasının depolama kapasitelerinin kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte olmadığı; bu durumun ise kullanıcının yaşı, konutun mülkiyeti ve konutta yaşayan kişi sayısından bağımsız olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending upon technological developments and changing life styles, environments that people live in constantly change. Within the scope of those changing living environments, houses get bigger and bedrooms become wider; dimensions of interior elements in these spaces change and their storage capacities increase. Improving comfort conditions of these spaces in which people spend most of their times becomes an important issue. In this study, it is aimed to determine the storage capacities of parents' bedrooms in apartment houses. For this purpose, Söğütözü Konutları, a building complex for USES (upper socio-economic status) users and located in the Çankaya county of Ankara, is examined within the scope of research. Satisfactions and demands of users living in these apartment houses about dimensions and layout of the parents' bedroom, usage purpose and storage capacities of furnishings used and dressing closets are identified with the help of a detailed questionnaire. According to data gained, it is understood that users living in these houses are satisfied with the dimensions of parent's bedroom; but storage capacities of furnishings and dressing closet are not sufficient to satisfy user's needs; and those situations are independent of user's age, property of the house or number and people living in the house.