Sündiken dağlarının (Eskişehir) Aphodıınae ve Rutelınae alt familyalarının sistematiği ve faunası (Coleoptera: Scarabaeıdae)
Systematic and fauna of the Aphodiinae and Rutelinae subfamilies (Coleoptera: Scarabaeidae) of Sundiken mountains (Eski̇şehi̇r)
- Tez No: 371648
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma ile Eskişehir ili Sündiken dağlarının Scarabaeidae familyasının Aphodiinae ve Rutelinae altfamilyalarına ait türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları 2010- 2013 yılları arasında yapılmıştır. Arazi çalışmalarında örnekleri toplamak için farklı yöntemler kullanılmıştır. Çalışmalarda toplam 1520 örnek toplanmış olup örneklerin teşhisleri sonucunda Aphodiinae altfamilyasından 28 tür, Rutellinae altfamilyasından ise 5 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerin tanımları yapılmış ve çalışma bölgesi için teşhis anahtarı oluşturulmuştur. Belirlenen türlerden Aphodius rufus Türkiye için ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca 21 tür Eskişehir ili için ilk kez kaydedilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin çalışma alanındaki ve Türkiye'deki dağılışları haritalarda gösterilmiş, ek olarak türlerin erginleri ile erkek genitalerinin fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study targeted identification of species in Scarabaeidae family, Aphodiinae ve Rutelinae subfamily nested in Eskisehir district Sundiken Mountains. Field studies done between 2010 and 2013. To collect samples in field studies, different methods has been used. In studies, there are 1520 samples had been collected and as the result analysis of these samples; from Aphodiinae subfamily there are 28 species, Rutellinae subfamily there are 5 species has been found. Species that are found in this study has been identified and identification keys has been created for study area. From identified species, Aphodius rufus recorded first time in Turkey. Also 21 species recorded first time for Eskisehir district. All species identified in study area and Turkey, are shown in maps. Also photos of adult species and male genitals are given.