Bir lojistik firmasında sipariş toplama stratejisi seçim problemi ve çözümü
Order picking strategy selection problem in a logistics firm and its solution
  1. Tez No: 371660
  2. Yazar: AYŞENUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ARIKAN ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz rekabet koşullarında lojistik faaliyetlerine ait maliyetler rekabetçi avantaj için belirleyici olmaktadır. Lojistik faaliyetler içinde depolama operasyonları, maliyet etkinliğini ve hizmet kalitesini sürdürmek için oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Temel depo operasyonlarına göre sınıflandırılan depo operasyon planlama problemleri içerisinde sipariş toplama, en yüksek önceliğe sahip problemdir. Bunun sebebi, toplam depo işletme maliyetleri üzerindeki yüksek etkisidir. Bu çalışmada, bir lojistik firmasında, sipariş toplama stratejisi seçim problemi tartışılmış ve çözülmüştür. Söz konusu problem, topla-dağıt bulk sipariş toplama stratejisi için iki farklı toplayıcı sayısı ile, eş zamanlı alan bazlı sipariş toplama stratejisi için üç farklı alan büyüklüğü ile toplam beş alternatif strateji olarak ele alınmıştır. En etkin sipariş toplama stratejisinin belirlenmesi için maliyet bazlı matematiksel modelleme kullanılmıştır. Elde edilen sonuca göre, sistem için en etkin strateji, alan büyüklüğünün iki koridor olduğu durumda eş zamanlı alan bazlı sipariş toplama stratejisidir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment logistics costs are decisive for a competitive advantage. Warehouse operations plays significantly critical role to maintain cost effectiveness and service quality in logistics activities. Warehouse operation planning problems are classified based on basic warehouse operations. Order picking is the highest priority operation due to its high contribution to the total warehouse operating expense. In this study, the order picking strategy selection problem in a third party logistics firm is discussed and solved. Pick-and-sort batch picking strategy with two different levels of the picker number and simultaneous (also known as synchronized) zone picking strategy with three different zone sizes are considered as five alternative order picking strategies for regarding problem. The most efficient order picking strategy for the system is obtained by solving cost based mathematical models as simultaneous zone picking strategy with two aisles zone sizes.