A qualitative inquiry of employees' workplace learning experience: A case of a financial organization
Çalışanların iş yerinde öğrenme deneyimi üzerine bir nitel çalışma: Bir finans kurumu örneği
- Tez No: 371706
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmada bir finansal kuruluşun şube ofisinde örgün ve kendiliğinden öğrenme deneyimleri ile ilgili çalışanların algılarını keşfetmek ve iş yerinde öğrenme ortamlarının iyileştirilmesi için yaklaşımlar önermek amaçlanmıştır. Nitel araştırma tasarımı bu çalışmada kullanılmıştır. Örnek olarak uygun örnekleme yoluyla Ankara'da bir finansal kuruluşun şubesi seçilmiştir. Bilgi sağlayıcılar da uygun örnekleme yolu ile belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 14 şube çalışanıdır. Veri yarı-yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Görüşme soruların geliştirilmesinde Rosenberg'in Öğrenme ve Performans Mimarisi (2005) tanımlayıcı bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, işyeri öğrenme ortamının mevcut durumunun, mevzuat belgelerini okuma veya gösterme gibi bireysel öğrenme etkinliklerine ve meslektaşları ile etkileşim gibi sosyal kendiliğinden öğrenme faaliyetlerine dayalı olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, bu çalışanlar için işyerinde öğrenme ortamını genişletilmesi için kullanılabilecek öneriler özetlenmiştir. Bu çalışma, şube çalışanlarının işyeri öğrenme ortamının içyüzünü kurum içi örgün öğrenme ortamları (sınıf ve çevrimiçi eğitim), ve kendiliğinden öğrenme ortamları (öğrenme stratejilerinin kullanımı, bilgi yönetimi, performans destek ve kendiliğinden koçluk ve mentorluk) dikkate alarak anlamamızı sağlamakta ve bir öğrenme ortamı olarak işyerini şube çalışanlarının algılarına dayanarak anlamamızı katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore perceptions of the workers regarding formal and informal learning experiences in the branch office of a financial organization and to suggest approaches that can be used for improving workplace learning environments. Qualitative research design was used in this study. Sample was selected from a financial organization's branch offices in Ankara through convenience sampling. Convenience sampling was also used for the selection of the informants. The participants of the study were 14 branch office workers. The data was collected through the semi-structured interviews. Rosenberg's Learning and Performance Architecture (2005) was used as a descriptive framework for developing the interview questions. The data were analyzed using content analysis technique. The findings of the study indicated that the current state of workplace learning environment is mainly based on individual learning activities including reading regulation documents or demonstration and social informal learning activities including interaction with the colleagues. Based on the findings, suggestions that could be used for expanding the workplace learning environment for these workers were provided. The study provided insight into the workplace learning environment of the bank branch office workers regarding the formal learning settings (classroom and online training), and informal workplace learning settings (usage of learning strategies, knowledge management, performance support and informal coaching and mentoring) and contribute to our understanding of workplace as a learning environment based on perceptions of the workers.