Analytical examination of an exploratory model: The role of mobile grocery application atmosphere in continuance intention to use
Keşifsel bir modelin analitik incelemesi: Mobil market uygulaması atmosferinin kullanıma devam etme niyeti üzerindeki rolü
- Tez No: 896680
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DİRSEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyetinin etkisini analiz ederek, mobil market uygulama ortamının müşterilerin kullanıma devam etme niyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olması amaçlanmıştır. Araştırma modeli dört değişkenden oluşmaktadır: mobil market uygulama atmosferi, kullancı deneyimi, müşteri memnuniyeti ve kullanıma devam etme niyeti. Örneklem seçiminde olasılıklı örnekleme tekniklerinden biri olan basit rastgele örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Hedef örneklem büyüklüğü 202 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu beş bölümden oluşmaktadır. Sonuçlar, mobil mağaza atmosferinin hem hedonik hem de pragmatik deneyimleri olumlu yönde etkileyerek müşteri memnuniyeti ve kullanıma devam etme niyeti üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Atmosfer, kullanıcıların yalnızca işlevsellik değil, aynı zamanda keyif ve eğlence beklentilerini de karşılamalıdır. Ayrıca, müşteri memnuniyetinin, mobil mağaza uygulamalarını kullanıma devam etme niyeti üzerinde güçlü bir etkisi olduğu bulunmuştur. Atmosferin bu süreçteki dolaylı rolü, mobil mağazaların uzun vadeli başarısında stratejik önem taşımaktadır. Atmosfer tasarımında dikkatli ve kullanıcı odaklı yaklaşımlar benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of the mobile grocery application atmosphere on customers' continuance intention, by analyzing the influence of user experience and customer satisfaction. The research was intended to be cross-sectional and descriptive in scope. The research model comprises four variables: mobile grocery application atmosphere, customer experience, customer satisfaction, and continuance intention. Sample selection employed the simple random sampling approach, one of the probability sampling techniques. A target sample size of 202 individuals was set. The research employed the survey technique to gather data. The survey form comprises six sections. The results show that the Mobile Grocery Application (MGA) atmosphere plays a decisive role in customer satisfaction and continuance intention indirectly through hedonic and pragmatic experiences. So, the atmosphere should meet users' expectations not only for functionality but also for enjoyment and entertainment. Furthermore, customer satisfaction was found to have a strong effect on the continuance intention to use mobile grocery applications. The indirect role of atmosphere in this process is of strategic importance for the long-term success of mobile grocery applications. Careful and user-centered approaches should be adopted in atmosphere design.