Enflasyon muhasebesi ve enflasyonun finansal tablolara etkisinin TMS-29 kapsamında değerlendirilmesi: Örnek bir uygulama
Inflation accounting and evaluation of effect of inflation on financial statements within the scope of TMS-29: A sample application
- Tez No: 851370
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ERTÜRK ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Enflasyon muhasebesi, yüksek enflasyonun mali tablolar üzerindeki çarpıtıcı etkisini ortadan kaldırmak için kullanılan bir muhasebe yöntemidir. Temel olarak, fiyatlar genel seviyesindeki artışın ve paranın satın alma gücündeki düşüşün hesaplanmasını içerir. Enflasyon muhasebesi ile hazırlanan finansal tablolar, işletmelerin gerçek finansal durumunu, faaliyet sonuçlarını ve finansal analiz sonuçlarını daha doğru bir şekilde yansıtır. Türkiye'de enflasyon muhasebesi uygulaması, Vergi Usul Kanunu'nda belirtilen şartlara bağlıdır. Bu şartlar, cari yıl ÜFE'nin %10'u aşması ve son üç yıl toplam ÜFE'nin %100'ü aşması ile sağlandığında, mükelleflerin enflasyon düzeltmesi yapması zorunludur. Ancak, kanunlarda tanımlanan bu zorunluluğun ertelenmesi veya şartların değiştirilmesi mümkündür. Enflasyon muhasebesi uygulaması, işletmelerin finansal durumlarını ve faaliyet sonuçlarını daha doğru bir şekilde yansıtmasına ve yatırımcılara, kredi verenlere daha güvenilir bilgiler sunmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, enflasyon kavramı genel anlamda incelenmiş, enflasyon muhasebesinin uygulaması üzerinde durularak mali tablolara olan etkilerine değinilmiş ve TMS 29: Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı çerçevesinde örnek bir uygulama ile finansal tablolar düzeltilmiş olup, düzeltme sonucunda işletmenin finansal tablolarında ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation accounting is an accounting method used to eliminate the distorting effect of high inflation on financial statements. It involves calculating the increase in the general level of prices and the decrease in the purchasing power of money. Financial statements prepared with inflation accounting more accurately reflect the enterprise's actual financial position, operating results, and financial analysis results of the enterprises. The application of inflation accounting in Turkiye is subject to the conditions specified in the Tax Procedure Law. When these conditions are met by the current year's PPI exceeding 10% and the total PPI for the last three years exceeding 100%, taxpayers are obliged to make inflation adjustments. However, postponing this obligation defined in the laws or changing the conditions is possible. accounting will help businesses to reflect their financial position and operating results. In this study, the concept of inflation is analyzed in general terms, the effects of inflation accounting on financial statements are discussed and financial statements are adjusted with a sample application within the framework of TMS 29: Financial Reporting in Hyperinflationary Economies Standard and the results of the financial statements of the enterprise as a result of the adjustment are evaluated.