İlahi dinlerde aile
The Family in divine religions
  1. Tez No: 37171
  2. Yazar: HASAN PERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞABAN KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özet İlahi Dinlerde Aile Hasan PERKTAŞ Aile, toplumun en küçük birimi ve onun temel taşıdır. Çocukların emniyet ve huzur içinde yetiştikleri aile, insanların mutlulukları ve sağlıkları için zarurîdir. Tarihi süreç bunu göstermektedir. Yeryüzündeki bütün toplumlarda aileye önem verilir. Türkler'de de eskiden beri aile kutsal bir müessese olarak kabul edilmiştir. İlâhî dinler denilen Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâmiyet'te de ailenin yeri ve önemi oldukça büyüktür. Yahudilik'te evlenmeyle ilgili bazı katı kurallar dikkat çekicidir; Yahudi ırkın dan olmayanla evlenmeme ve kız tarafının aileye büyük bir yük getiren Drahoma verme zarureti vb. Hıristiyanlıkta dikkat çekici hususlar ise kadının ilk yaratılıştaki oynadığı men fi rolü yüzünden günah unsuru sayılması, evlenmemeyi teşvik ve bazı mezheplerde boşanma yasağının bulunmasıdır. İslâm'da ise Yahudilik ve Hıristiyanlık'taki olumsuz olarak gördüğümüz hususlar bulunmamakta ve kadın hak ve hukuk bakımından şerefli bir mevkiye çıkartılmış bulunmaktadır. Nihaî olarak diyebiliriz ki, tabii bir tekâmül olarak da en son gelmiş olan bir dinin aile ve kadın konusundaki prensiplerinin, kendinden önceki din ve inançlardan da ha mükemmel olması tabii bir husustur.
Özet (Çeviri)
The Family in Divine Religions Summary Hasan PERKTAŞ“The family”is the most particular structure of society. It is necessary for the happiness of people and their healths. Also the historical progress provides that it is so. All of the societies in the world give importance to concept of family. The family is considered as a sacred instution in Turkish societies for long years. The value of family is very important in the religions Jewish, Christionity and Islam too. In Judaism, the rules of marriage are very strict; for example, not marring non- jew person; to give Dowry (Drahoma) which is a trouble for bride side, etc. In Christianity, we can find strange things for example: in the first creating of human, the woman (Eva) has a bad role because she caused Adam to eat the forbidden apple. We can see encouragement of not marring and in some sects the prohibition of divorcing. In Islam, the negative subjects of marriage (in Jewish and in Christianity) aren't found and women has rights end they (women) have high level because of this rights. Finally, we can say that the principles of marriage and women rights in Islam are more excellent than the other religons. Because Islam is the last religon.