The critique of capitalist city, avant-gardism and situationist international as an alternative
Kapitalist kentin eleştirisi, avant-gardizm ve alternatif olarak durumcu enternasyonel
- Tez No: 371719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Art History, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu kademeli yazı, kapitalist kentin neden başarısız olduğunun temel nedenleri, ideolojik açılımları ve kentsel mekana etkilerini açarak başlar. Yazı, kentleri ilerlemeye zorlayan ütopya kavramını ufuk çizgisi olarak ele alır. Günümüze görece daha yakın avangart sanat, içsel çelişkileri ve Manfredo Tafuri'nin, avangart sanatın ancak daha iyi gelişmiş bir muktedir sınıfı yaratmaya yazgılı olduğu eleştirisiyle devam eder. Daha sonra, Fransız devrimci Guy Debord'un öncülük ettiği farklı bir avangart, Durumcu Enternasyonel, radikal teorilerini ve pratiklerini yeniden gözden geçirmek üzere ayırt edilmiştir. Kendi süreci içerisinde bu tez, Durumcu Enternasyonel'in geliştirdiği kavramsal araçların, Tafuri'nin eleştirisini aştığını ve hali hazırdaki kent yaşamına hala sağlam bir eleştiri getirebileceğini iddia eder. Tez, Durumcuların eleştirel araçlarını baz alarak, Hollandalı ressam Constant Nieuwenhuys'un tasarladığı Yeni Babil'in pozisyonunu, durumcular içerisindeki diğer kanadın, devrimci kentsel hareketler için savunduğu daha soyut düşünce içerisinde eleştirir.
Özet (Çeviri)
This progressive writing begins with the fundamental reasons why capitalist city fails, its ideological attributions and effects on the urban space. It is based itself on the concept of utopia as the horizon line that forces cities to progress. It goes on with relatively more recent examples, avant-garde art and its internal contradictions stated by Manfredo Tafuri, considering avant-garde art destined to recreate a more advanced ruling class. Then, a different type of avant-garde led by French revolutionist Guy Debord: The Situationist International is picked out to revisit their radical theories and practices. In its progress, this thesis claims that the Situationist International would transcend Tafuri's critique and their concepts can still construct a solid alternative to current way of living in city. It is concluded by New Babylon which is developed and based on the SI's critical tools by Dutch painter Constant Nieuwenhuys. New Babylon's position is argued in comparison with the other faction of the SI that supported more abstract methods for revolutionary urban movements.