An evaluation of roles, coordination and cooperation of local governments in disaster risk management policy in Turkey
Türkiye afet risk yönetim politikalarında yerel yönetimlerin rolü, koordinasyonu ve işbirliğinin bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 371725
  2. Yazar: İDİL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BURÇAK BAŞBUĞ ERKAN, PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma yerel yönetimlerin afet risk yönetimi ve afet risklerini azaltmadaki yetkilerini; yerel düzeyde hazırlanma, toplum katılımı ve eğitim gereksinimini bilgi altyapısı doğrultusunda incelemektedir. Türkiye'deki yerel ve merkezi yönetimler arasında süregelen iletişim kopukluğu, yönetmeliklerin ve kanunların afetler ve yerel yönetimler açısından değerlendirilen tarihçesi, yeni yayımlanan yerel yönetim yasası, ulusal ve uluslararası düzeydeki gelişmeler ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Bu çalışma afet risk yönetimi ve afet risk azaltma konularını ulusal ve küresel düzeyde tespit etmektedir. Bu tez, Türkiye'de afet risk yönetimi ve risk azaltma çalışmalarının yerel düzeyde nasıl ele alındığına ve Türkiye'nin uluslararası afet politikalarına ne aşamada uyum sağladığına, kentsel riskleri ve zayıflıkları azaltmada ne seviyede bir strateji izlediğine dair sorulara yanıt aramaktadır. Yakın geçmişte gelişen ve değişen, kentsel dirençliliğe ve buna bağlı olarak yerel katılıma odaklanmış Birleşmiş Milletler afet risk azaltma politikaları çerçevesinde, afet deneyimi olan yüksek kentsel sismik risk altındaki şehirlerinden Kocaeli ve Yalova illeri incelenmek üzere seçilmiştir. Bu kentlerin tarihsel doğal tehlikelerden etkilenme deneyimleri ve bu deneyimlerin yerel düzeydeki sakınım ve hazırlık davranışlarını ve çabalarını yerel yönetim otoriteleri ve kuruluşları açısından nasıl etkilediği anlaşılmaya ve detaylandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the authority of local administrations in need of local-level preparedness, community participation and training to have efficient and sustainable disaster risk reduction (DRR) and disaster risk management (DRM) in Turkey. The enduring debates between the local authorities and central government in Turkey, history of regulations for disasters and local governments involving the discussion regarding the recently published local government law; national and international DRM improvements are thoroughly discussed. This thesis provides the DRM and DRR in both national and global level. It also seeks to answer questions such as how reduction and management of disaster risk is perceived at the local level in Turkey, where Turkey is considering the adaptations of international disaster policies in national mitigation strategies regarding urban risks and vulnerabilities. Within the framework of recently developing and evolving UN policies of disaster risk reduction which are focused on urban resilience and accordingly local participation, Kocaeli and Yalova as highly seismic provinces with past disaster experiences are selected as case studies to research and learn from the past experiences and current implementations of DRR/DRM strategies at the local level. Their historical natural hazard impact experiences and how it affected their mitigation behaviors and affords through local level are elaborated through local administrative authorities and agents.