An approach for improving energy efficiency in a commercial building with learning consideration and availability constraints
Öğrenme etkileri ve uygunluk kısıtları olan ortamda ticari binaların enerji verimliliğini arttırmaya yönelik bir yaklaşım
- Tez No: 371726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğal gaz ve fosiller gibi sınırlı kaynakların gün geçtikçe azalması nedeniyle enerji verimliliği uygulamaları gittikçe yaygın hale gelmektedir. Bu çalışmada, ısıtma, soğutma ve havalandırma sağlayan sistemlerin bir otomasyon sistemi ile kontrol edilebildiği ticari binalarda enerji verimliliğini yükseltmek amacıyla sistemin çizelgelenme problemini ele almaktayız. Çalışmamızda, kullanıcı ihtiyaçlarına göre en düşük elektrik tüketimini elde edecek şekilde havalandırma sistemindeki birimlerin günün değişik zamanlarında hangi seviyede çalışacağını belirlemek için çok-seviyeli atama problemine yeni bir yaklaşım getirmekteyiz. Formulasyonumuzda ayrıca hava koşullarının dinamikliğini, havalandırma sistemindeki birimlerin birden fazla seviyede çalışabilirliğini, bu birimlerin bakım programlarını, öğrenme yeteneklerini ve tesisteki insan hareketlerini de hesaba katmaktayız. Ayrıca böyle karışık ve büyük bir modeli uygun sürelerde çözmek için ejection chainleri kullanan yeni bir tabu arama algoritması önermekte ve bu algoritmanın sonuçlarını sunmaktayız. Tabu arama algoritmamız ile gereken çözüm süresini çok fazla arttırmadan, önemli derecede enerji tasarrufu sağlayan tatmin edici sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency applications are increasingly becoming more popular as available natural resources such as natural gas and fossils have been running out. In this study, we address the scheduling problem of the heating, ventilation and air conditioning (HVAC) system of a commercial building with a supporting automation system that controls the energy resources so as to increase energy efficiency. We formulate the problem as a multilevel generalized assignment model to obtain the schedule for the HVAC system and to determine the units of the system that should work in different periods of a day. The objective is to minimize the electricity consumption subject to the user requirements. In our formulation we consider the dynamic nature of weather conditions, multi-level structures, availability conditions and learning effects of the resources, and the circulation of people in the building as well. Moreover, we propose a tabu search algorithm with ejection chains to solve such a complex and large model in reasonable times, and present the computational results. Our tabu search algorithm provides satisfactory results with a significant amount of reduction in electricity consumption, without remarkably increasing the computational effort required.