Menkul kıymet yatırım fonları ve muhasebe düzeni
- Tez No: 37174
- Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
II ÖZET SP,orta ve uzun vadeli forlann arz ve talebinin karşılaştığı piyasadır. Küçük tasarruf sahiplerinin, birikimlerinin verimli ve güvenli bir şekilde ve yatırımın kaçınılmaz unsuru olan risk faktörünün en alt düzeye indirilmesi için tasarruf sahiplerinin birikimlerinin toplanması ve bu tutarın uygun bir biçimde kullanılması ihtiyacı yatırım fonlarının doğmasına neden olmuştur. Az gelişmiş gelişmekte olan ekonomilerde tasarrufun yetersiz olması nedeniyle, ülke ekonomisinin kalkınmasında birikimlerin miktarı kadar kullanış yöntemide büyük önem arzetmektedir. Küçük tasarruf sahiplerinin sermaye yatırımlarına imkan sağlamak amacıyla kurulmuş olan bu kurum, 1.2.1982 tarih ve 2499 sayılı S.P.K. ile hukuk sistemimize girmiş tir. Yatırım fonu halktan katılma belgeleri karşılığı toplanacak paralarla, belge sahiplerinin hesabına riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre SP araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. Bu malvarlığının iktisadi malikleri Katılma Belgesi sahipleri olmasına rağmen hukuki malikleri fon kurucusu yöneticisine aittir, dolayısıyla Katılma Belgesi sahiplerinin kullanması gereken tüm ortaksal haklan inançlı mülkiyet esasına göre kurucu-yönetici kullanmaktadır.III Yatırım Fonları, Kanunda belirtilen fon yönetim ilke ve portföy sınırlamalarına uygun olarak idare edilir. İtibari değeri olmayan Katılma Belgeleri, belge sahibinin kurucu ve saklayıcı kuruma karşı sahip olduğu haklan taşıyan ve fona kaç pay ile katıldığım gösteren Kıymetli Evrak niteliğindeki bir senet olup, emre veya hamiline yazılı olarak düzenlenebilir. Fon pay değeri ; Fon toplam değerinin tedavüldeki katılma belgesi sayısına bölünmesi ile bulunur. Fonlar avans sistemine göre veya sabit sermaye sistemine göre kurulurlar. Kurucu önce belirli bir avans miktarını fona tahsis eder. Bu avans miktarı ile fon portföyü oluşturulur ve katılma belgelerinin birim pay değeri tespit edilerek halka arz edilir. Daha sonra toplanan paralarla kurucunun avansı geri ödenir. Fonlar bir defa belli bir sermaye ile kurulduktan sonra sermaye miktarı değişmez. Katılma Belgelerinin tümü satıldığı halde katılmak isteyenler olursa yeni bir sermaye ile yeni bir fon kurulur veya sermaye artırımına gidilir. Sermaye artırımı ise kuruluşta geçerli olan tüm prosedürlere tabidir. Sabit Sermaye sisteminde geri satın alma ve emisyon yoktur. Katılma Belgeleri borsada ve borsa dışında alınıp satılabilir. Değişken sermayeli yani açık sonlu fonlarda ise; önce kurucu sermayeyi avans olarak koymakta fakat belgenin tümü satılıp talep devam ettiği taktirde, artık yeni ihraç edilen belgeler önceden satılıp toplanan para ile portföye yeni M.K: satın almaktadır veIV Katılma belgesi sahipleri ortaklık haklarını dilediği zaman fona geri satabilmektedir. Bizdeki fonlar yan açık sonlu fonlardır. Yeni Katılma Belgesi sahipleri istedikleri taktirde ortaklık haklarını fona satabildikleri için açık sonlu, sermaye miktarını artırmak istedikleri zaman ise kuruluştaki gibi porosedürlere tabi oldukları için kapalı sonlu fonlardır. Ülkemizde kurumsal tasarrufların geliştirilebilmesi açısından yatırım fonlarına çeşitli vergi avantajları tanınmıştır. Özel hukuk açısından Tüzel kişiliği olmayan bir malvarlığı olarak kabul edilen yatırım fonları, vergi hukuku açısından sermaye şirketi olarak kabul edilmiştir. Kurumlar vergisinden istisna edilen yatırım fonları; aşağıdaki oranlarda Gelir vergisi tevkifatına tabidir. - A tipi yatırm fonlarında (portföy değerinin en az % 25' ini devamlı olarak mevzuata göre özelleştirme kapsamına alman Kamu İktisadi Teşebbüsleri dahil Türkiye'de kurulmuş ortaklıkların hisse sen. olan fonlar) % 0. - Sermayesinin %25'i hisse senetlerinden oluşmayan fonlarda ise % 10'dur. Gerçek kişilerin katılma belgesi karşılığında elde ettikleri kar paylan ise Gelir vergisi tevkifatına tabi değildir. Ancak bu gelirler ticari işletme bünyesinde elde edilmişler ise ticari kazanç olarak sayılacak ve A tipi fonların katılma belgesi karşılığı elde edilecek kar paylarında % 10, portföy değeri en az % 25' i hisse senetlerinden oluşmayan yatırım fonlarında ise % 35 oranında vergi tevkifatına tabi olacaklardır.Fonun tüm muhasebe işlemleri yapıldıkları gün itibariyle muhasebeleştirilecek- tir. Muhasebe işlemleri yapılırken S.P.K'nun yayınlamış olduğu MKYF Mali Tabloları ve raporlarına ilişkin ilke ve kurallar dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Capital Market is a market in which supply and demand of medium and long term funds are conforted. Evaluating accumulations of small saving owners in a secure and productive way and collecting the accumulationsof the saving owners for decreasing the risk factor, which is an inevitable elament of investment, and necesity the investment funds. Due to insufficiency of savings of undeveloped and developing economics, not only the anount of accumulations but also the using methad presents an importance in the doveloment of the country economics. This institution which was established for securing possibility to to capital invest ment of small saving owners entered our law system with, Securities and Exchange Com mission (SPK), number 2499 and published on February 1, 1988. Investment fund is a porperty existence which is established for operating portfo lio of immovable property, gold and other valuable metals and means of capital market in accerdance with beliving property essenes and principle of dispersing risk to account of document owners, by collecting money from people in return for investment shars. Toutgh the economical owners of this property existece are the possessors of in-VII vestment share, the legal owners are administrators of the fund promoter. There fore, due to the prinable of property, the promoter-administrator uses entire rights of the part nership that should be used by the possesors of Investment Share. Due to the law, Investment Funds are directerd with respect to limitations of port folio principles of fund administration. Having no nominal value, the Investment share, which is a document qualified as negotiable instruments showing the share of participation to the fond and and the rights of the document owner against prometer and saver institution, can be arranged to bea rer or command as a written from. The fund share value is found by dividing the total fund value into the number of Investment share in circulation. The total fund value is calculated subtraction of depts and by addition of claims ready values and other existences to the value of fond portfolio, At the establishment stage of the funds, advance system is used. These are sa- mi-open end funds. Frist, the promoter allocates a definite advance amount to the fund. With this ad vance amount, the fund portfolio is established and by fixing the the unit share value of the investment shares, it is presented to public. Thereafter, the advance of the promoter is paid back by accumulated money. After the establishment of the funds with a definite capital once, the amount of capital does not change. If it is desired to participate altho ugh the entire investment share is sold, either a new fund is established with a new capi-VIII tal or the capital is increased. Increase in capital is subject to the whole procedure, va lid for the fuondation. In Fixed Capital System, there is neither emission nor purchasing back. The in vestment share can be bought and sold in or out of stock exchance. In variable capital, namely open-end funds, prometer capital is first put for advan ce but, as demand continues thangh the documents are sold, new exported documents to gether with the beforehand sold and accumulated money are used for buying new Stocks and Share (M.K.) to the portfolio and the owners of the investment share could sell the ir partnership rights to the fund back whenever they want. Fund in our country are semi-open end funds, Namely, since the owners of invest ment share coul sell sell their partnership rigts to the fund if they want, these are open end funds and if it is wanted to increase the capital amount, these are closed-end funds since they are subject to the establishment procedures. In order to develope registered savings, there are various tax advantages for the investment funds in our country. Having been accepted as a property existence, the investment funs, which have no corperate body in respect to private law, are accepted as a capital company in tax law. Having been excluded from the corporate income tax, the investment funds are subject to income tax deductions as follows :IX - A type investmen fund is 0 % -The fund of which 25 % of capital is not formed by share certificate is 10 % The profit snares that are supplied by the investment share of naturel persons are not subject to income tax deductions. However, if these incomes are gained in commer cial profit and will be subject to tax deductions in a ratio of 35 %, for the investment funds of which portfolio value is at least 25 % of share certificates, of 10 % for profit share that will be gained as investment share of A type fund. The whole accounting procedures of the fund will be accounted as bookkeeping date. While the accounting procedures are treated, priciples and rules concerning the Fi nancial Tables and Reports of Open End Unit Trust (MKYF), printed by Securities and Exchange Commission (SPK), are taken into consideration.