Borsa yatırım fonları ve kredi temerrüt takaslarının BİST-100 endeksi üzerindeki etkisinin analizi
An analyze for detecting the effect of exchange traded funds and credit default swaps on selected BIST indices
- Tez No: 846524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, birer yatırım aracı olan Borsa Yatırım Fonları (ETF) ve Kredi Temerrüt Takasları'nın (CDS) neler olduğu ve aralarındaki farkları inceleyip BIST - 100 endeksi üzerindeki analizlerini ele alınıp detaylı bir şekilde bilgi sunmaktır. Borsalarda piyasa fiyatını belirleyen temel faktör yatırımcıların menkul kıymetlere olan arz ve taleplerdir. Son yıllarda finansal piyasalarda yatırımcılar için farklı alternatifler geliştirilmiştir. Bunlardan biri olan Borsa yatırım fonları (ETF) , menkul kıymet piyasalarında işlem gören birer yatırım fonudur. Temel anlamda alınan varlığın ( hisse senedi, tahvil vs) yani emtianın getiri performansını yansıtan fonlara denir. Ülkemiz de borsa yatırım fonları yeteri kadar değer görmemiştir. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün kullanımı artan kredi türevler piyasası, olağan risk faktöründen yatırımcıyı korumak amacıyla büyük önem kazanmaktadır. Kredi türev ürünler arasında yer alan Kredi temerrüt takası (CDS) , en basit anlamıyla kredi riskine karşı yapılan bir sigorta işlemi olarak ifade edilebilir. Bir ülkenin borcunun sigortalanması için sigorta şirketinin talep ettiği primdir. Çalışmada, borsa yatırım fonu (ETF) ve kredi temerrüt takasları'nın (CDS) detaylı olarak araştırılması, işleyişinden, tarihçesinden, avantajları ve dezavantajlarından, yatırım fonlarına, yatırım ortaklarına, aralarındaki farklar ve benzerliklerden bahsedilip BİST - 100 endeksi üzerindeki etkilerinin ARDL sınır testi ve Hayes Process testleri araştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine what Exchange Traded Funds (ETFs) and Credit Default Swaps (CDS), which are investment instruments, are and the differences between them, to Decipher their analysis on the BIST - 100 index and to provide detailed information. The main factor determining the market price in stock exchanges is the supply and demand of investors for securities. In recent years, different alternatives have been developed for investors in the financial markets. One of them, Exchange-traded funds (ETFs), is an investment fund traded on securities markets. They are called funds that reflect the return performance of the asset (stock, bond, etc.) in the basic sense, that is, the commodity. Exchange-traded funds in our country have not seen enough value either. The credit derivatives market, the use of which is increasing day by day in the world and in our country, is gaining great importance in order to protect the investor from the usual risk factor. Credit default swap (Dec), which is among the credit derivative products, can be expressed in the simplest sense as an insurance transaction against credit risk. It is the premium demanded by the insurance company for insuring the debt of a country. In the study, exchange traded funds (ETF) and credit default swaps (CDS) are investigated in detail, their operation, history, advantages and disadvantages, investment funds, investment partners, differences and similarities between them are mentioned, and their effects on the BIST - 100 index are discussed through ARDL bounds test and It is aimed to investigate Hayes Process tests.