Risk based approach to PML estimation for single-storey reinforced concrete industrial buildings and its impact on earthquake insurance rates
Tek katlı betonarme sanayi yapıları için tekil hasar (PML) tahmin yöntemi geliştirilmesi ve deprem sigorta primi üzerindeki etkisinin ölçülmesi
- Tez No: 371747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Sigortacılık, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Insurance, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Deprem hasarlarının önceden tahmin edilmesi, birçok kamu kurumu ve özel şirket açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle sigorta şirketleri, büyük bir deprem sonrasında karşı karşıya kalabilecekleri olası hasarları önceden tahmin edebilmek ve uygun sigorta primi hesaplayabilmek için gerçekçi Olası En Yüksek Hasar (PML) değerlerine ihtiyaç duymaktadır. Sigorta şirketleri portföylerini yönetmek için genellikle hasar görebilirlik eğrilerini kullanarak toplam PML değerlerini hesaplarlar. Ancak risk bazlı PML tahmininin deprem sigorta fiyatlandırması üzerinde ciddi etkileri bulunduğundan tekil bina hasarı yerine bölgesel hasarları yansıtan hasar görebilirlik eğrilerinin kullanılması yanlış kararlar verilmesine neden olabilir. Bu çalışmada, tek katlı betonarme sanayi yapıları için 80'den fazla endüstriyel bina projesi incelenerek belirlenen değişkenlere bağlı hızlı bir deprem hasar tahmin yöntemi önerilmiştir. 2007 tarihli Türkiye Deprem Yönetmeliği'nde önerilen doğrusal elastik olmayan yapı performans analiz yöntemi kullanılarak 384 adet analitik yapısal hasar tahmin eğrisi elde edilmiştir. Yöntemin performansının daha detaylı incelenebilmesi amacıyla kullanılan yapı tipleri ile farklı tasarım seviyelerini yansıtan hasar görebilirlik eğrileri de çizilmiştir. Son olarak, envanterdeki binalar için gerek yeni geliştirilen iki farklı yöntem gerekse mevcut hasar hesaplama yöntemleri kullanılarak bulunan PML değerlerine karşılık gelen toplam sigorta primleri, reasürans gideri, kapital harcama ve kar oranı da dikkate alınarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, risk bazlı hasar tahmin yöntemi ya da mevcut yöntemlere göre hesaplanan bina PML değerleri ve dolayısıyla deprem sigorta fiyatlarındaki önemli farklılıkların yanında portföy analizi ve yönetim araçlarının geliştirilebilme olanağını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Estimating earthquake losses is an important issue for many private and public bodies. As a major stakeholder, insurers need realistic Probable Maximum Loss (PML) values to foresee the possible losses they would face after a major earthquake and also to calculate optimal insurance premiums. Insurers generally use fragility curves to manage their portfolio by calculating overall PML values. There are, however, serious impacts of risk based PML estimation on earthquake insurance rates, and in this respect fragility curves, which represent regional losses rather than individual losses, could lead to suboptimal decisions. In this study, a rapid earthquake loss estimation methodology is proposed for single-storey reinforced concrete industrial buildings based on parameters determined after investigating more than 80 industrial building projects in Turkey. 384 analytical structural loss estimation curves were obtained via the non-linear structural performance analysis method proposed in the 2007 Turkish Seismic Design Code. To provide a detailed evaluation of the proposed methodology's performance, fragility curves representative of the structural types and the design levels of the buildings investigated were also developed. Finally, total insurance premiums corresponding to PML values of the inventory buildings were calculated, using the two aforementioned estimation methods and others previously published, by addressing issues such as reinsurance cost, capital cost and profit. Results reveal considerable differences in PML values and eventually earthquake insurance rates for the buildings investigated between the risk based structural loss estimation method and the existing methods, indicating possibilities for improved portfolio analysis and management tools.