Algebro-geometric solutions of the Kadomtsev-Petviashvili equation
Kadomtsev-Petviashvili denkleminin cebirsel-geometrik çözümleri
- Tez No: 371772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL BURAK GÜREL, DOÇ. DR. ARZU BOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
1976 yılında, I. M. Krichever Zaharov-Shabat formundaki nonlineer kısmi diferansiyel denklemlerin çözülmesi icin yeni bir metot önerdi. Bu metot Riemann yüzeylerinde tanımlanan Baker-Akhiezer fonksiyonlarını kullanıyordu ve bu tür denklemlere periyodik veya şartlı periyodik çözümler sağlıyordu. Bu çözümler, Riemann teta fonksiyonu denilen n boyutlu kompleks uzayda tanımlanmış ve n cinsli Riemann yüzeylerine karşılık gelen teta fonksiyonları cinsinden ifade edilebilen fonksiyonlardı. B. A. Dubrovin,“Theta Functions and Nonlinear Equations”adlı makalesinde bu metodu açıklamıştır. Bu makaleyi takip ederek, Zaharov-Shabat denkleminin bir örneği olan Kadomtsev-Petviashvili denklemi(veya KP denklemi) için, bahsedilen yöntem ile elde edilen ve Riemann teta fonksiyonu ile ifade edilebilen bazı çözümlerin inşasını inceleyeceğiz. Dubrovin'in makalesinde bahsettiği bir diğer konu da, benzer formdaki diğer çözümler icin yeterli ve gerekli koşulları bulmaktır. Son olarak, bununla ilgili elde edilen sonuçları sunacağız.
Özet (Çeviri)
In 1976, I. M. Krichever suggested a method to solve nonlinear partial differential equations in the form of the Zaharov-Shabat Equation. The method uses so called Baker-Akhiezer functions on Riemann surfaces and provides periodic and conditionally periodic solutions to such nonlinear equations that can be expressed in terms of the so called Riemann theta function, a theta function defined on some n dimensional complex space where the Riemann matrix of the function corresponds to a Riemann surface. In this thesis, we will mainly consider the Kadomtsev-Petviashvili equation (or KP equation) which is an example of the Zaharov-Shabat equation. Following the expository paper“Theta Functions and Nonlinear Equations”by B. A. Dubrovin, we will present the construction of a family of solutions to the KP equation that can be given in terms of the Riemann theta function. Another topic Dubrovin deals with in the article is the effectivization of these solutions, meaning the constructed solutions are substituted into the KP equation and some conditions are found. Finally, we will present those results obtained by effectivization.