Finite size effects on the bose-einstein condensation
Sonlu hacmin bose-einstein yoğuşmasındaki etkisi
- Tez No: 371796
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, Bose-Einstein yoğuşmasının sonlu hacimli bir sistemde gerçekleşmesi halinde sonlu hacmin yoğuşma üzerindeki etkilerinin neler olacağı konu alınmıştır. Poisson toplama yöntemi uygulanarak ideal Bose gazları (rölativistik ve rölativistik olmayan durumlarda) incelenmiştir. Söz konusu Bose gazı kübik şekilli sonlu bir hacim içerisinde ve periyodik sınır şartları altında olacak şekilde varsayılmıştır. Seyreltik gazlar için Bogoliubov teorisi tekrar edilmiş ve zemin hal enerjisi ifadesi ısı çekirdeği yöntemleri ile elde edilmiştir. Bilinen bir zemin enerjisi ifadesinin alternatif bir yöntem ile elde edilebileceği gösterilmiştir. Mutlak sıfır sıcaklığında, yoğuşuğun tükenimi Poisson toplama yöntemi ve ısı çekirdeği yöntemleri birlikte kullanılarak elde edilmiştir. Bunun sonucunda sonlu hacmin etkisini ifade eden terimlerin büyüklüklerinin 1/L^2 seviyesinde olduğu gösterilmiştir. Son olarak da sıfır derece için zemin enerjisi ısı çekirdeğinin yeniden ölçeklendirilmesi ile tahmin edilmeye çalışılmış, sonucunda elde edilen büyüklüklerin ise 1/L seviyesinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the finite size effects for the Bose-Einstein condensation are investigated. The application of the Poisson summation method on the ideal Bose gas (both for relativistic and non-relativistic cases) is studied. The Bose gas is assumed to be enclosed in a cubical finite enclosure with periodic boundary conditions. The Bogoliubov theory for the weakly interacting Bose gas is reviewed and an expression for the ground state energy in terms of the heat kernel is obtained. We observed that a well known result of the ground state energy is obtainable via an alternative method. Then for the zero temperature case, the depletion of the condensate is treated with the heat kernel analysis combined with the Poisson summation method. The results show that for such conguration, finite size corrections turn out to be of order 1=L^2. Finally, for the zero temperature case, the ground state energy is analysed by scaling the heat kernel. This yields finite size corrections of order 1/L, a result which shows the necessity of a more elaborate treatment for more accurate results.