Non-relativistic Bose gas in curved background
Eğik uzayda relativistik olmayan Bose gazı
- Tez No: 409243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT AKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde Bose gazının Bose-Einstein yogunlaşması incelenmistir. Bu inceleme yapılırken gaz bir kutuya hapsedilmiş, ve bu kutu eğik uzay zamanda konumlandırılmıştır. Daha sonra βm → 0 limitinde gazın sınırlı boyut özelliklerine bakılmıştır. Bu işlemler esnasında Heat kernel dağılımı ve Mellin transformu kullanılarak uyarılmış parcacık sayısı, serbest enerji ve entropi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we focus on the Bose-Einstein Condensation of a pure Bose gas confined in a box placed near the horizon. Then, we formulate the finite size effects in the limit βm → 0. We look for the number of excited particles, as well as free energy and entropy. During these processes, we used the Heat kernel expansion and the Mellin Barnes transform