Molecular mapping of quantitative trait loci conferring resistance to Verticillium wilt in cotton
Pamukta Verticillium solgunluğuna dayanıklılık sağlayan kantitatif karakter lokusların moleküler haritalanması
- Tez No: 371854
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ DOĞANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pamuk bitkisi birçok farklı sanayide ham madde olarak kullanılan doğal liflere sahip ekonomik değeri yüksek yenilebilir bir tarla bitkisidir. Pamuk üretiminde verimi etkileyen başlıca ana etmenlerden birisi Verticillium solgunluğu olarak tanımlanmaktadır. Verticillium hastalığını kontrol altına almak çeşitli sebeplerden dolayı henüz mümkün olmamıştır. Verticillium solgunluğuna karşı genetik çeşitliğinin yetersiz kalışı, hastalığa karşı direnç mekanizmaların yoksunluğu, dirençliliğin genetik altyapısının birden fazla gen bölgesi tarafından düzenlenmesi ve çevresel faktörlerden de önemli ölçüde etkilenmesinden dolayı ıslah çalışmaları ile başarılı bir sonuç alınamamıştır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında Verticillium hastalığına karşı dirençli yeni pamuk hatlarının geliştirilmesi kaçınılmaz bir noktaya gelmiştir. Bu çalışmamızın amacı moleküler markör teknolojileri kullanarak Verticillium solgunluğuna dayanıklı pamuk hatlarının geliştirilmesidir. Bu amaçla, birbirinden farklı 118 bireyden oluşan doğal pamuk popülasyonu Verticillium dahliae patojenine karşı 5 tekerrür halinde testlenerek hastalığa karşı fenotipik çeşitlilik gözlenmiştir. Popülasyonun polimorfizmin belirlenmesi amacıyla 100 SSR markörü bireylere uygulanmıştır. Popülasyonun yapısı STRUCTURE 2.2.3 ile belirlenmiştir. Analiz sonucunda popülasyon 2 gruba kümelenmiştir. Küme 1'de 44 birey varken küme 2'de 34 birey belirlenmiştir. 40 birey ise herhangi bir gruba atanamamıştır. Fenotipik çeşitlilik ile allelik veri arasındaki ilişki analizi TASSEL 2.1 ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda, Verticillium solgunluğuna karşı dayanıklılık sağlayan gen bölgeleri ile ilişkili olan olası markörler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cotton with its valuable natural fiber is an economically important field plant. Resistance against stress conditions and diseases are desired traits in cotton production. Verticillium wilt is one of the major factors resulting in huge cotton yield losses. Control of Verticillium disease has not been successful because of low genetic diversity and a complex disease mechanism. Moreover resistance against Verticillium wilt is a quantitative trait that is regulated by more than one gene and under environmental effects. Due to this complex inheritance, conventional breeding methods have not resulted in efficient resistance. Therefore, it is necessary to develop cotton lines resistant to Verticillium wilt using molecular breeding techniques. In this study we aimed to identify the quantitative trait loci which are responsible for Verticillium wilt resistance. For this purpose, we carried out a Verticillium wilt disease test in a natural population composed of 118 individuals. We inoculated the population with Verticillium dahliae in five replicates. After one month, the symptoms were examined and phenotypic variation was detected and scored. We then used 100 SSR markers for genotyping of the population. Population structure was determined with STRUCTURE 2.2.3. According to results, we determined two clusters. There were 44 and 34 individuals in the first and second clusters, respectively. A total of 40 individuals remained intermixed. Association analysis between phenotypic and allelic data was carried out with TASSEL 2.1.