Development of subnils for fine mapping of salt tolerance in tomato (Solanum lycopersicum)
Domates'te (Solanum lycopersicum) tuza toleransın yüksek çözünürlükte haritalanması için subnils hatların geliştirilmesi
  1. Tez No: 371855
  2. Yazar: OĞUZ TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ DOĞANLAR, PROF. DR. ANNE FRARY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tuza tolerans kolaylıkla bitkilere ıslah edilemeyen kompleks bir özelliktir. Tuz toleransı stres koşullarında bitkinin kök ve gövde kütlesinin artması, fenolik ve flavanoid gibi antioksidanların normalden fazla birikimi ve sodyum iyonlarının dışarı atım kabiliyetinin geliştirilmesi gibi çeşitli şekillerle kendini gösterir. Önceki çalışmada, S. lycopersicum M82, S. pennellii LA716 ve S. pennellii introgresyon hatlarının control ve tuz stresi koşullarındaki büyümeleri, antioksidan aktiviteleri ve miktarları belirlenmiştir (150 mM tuz stresi). Bu veriler kontrol ve stres koşulları altında antioksidan parametrelerini kontrol eden kantitatif karakter lokusların belirlemenmesinde kullanılmıştır. Tuza tolerans özellikleri introgresyon hatları 11-1, 6-1 ve 7-4-1'de gözlemlenmiştir. Bu projenin amacı tuza toleransla ilişkili özelliklerin yüksek çözünürlükte haritalanması için subNIL hatlarının geliştirilmesidir. Bu amaçla her bir Solanum pennellii introgresyon hattı F2 populasyonlarının oluşturulması amacıyla, yaklaşık 1600 birey introgresyon hattı 6-1'den yaklaşık 1600 birey introgresyon hattı 7-4-1'den ve yaklaşık 3000 birey introgresyon hattı 11-1'den, Solanum lycopersicum M82 ile melezlenmiştir. Bu bireyler 30-40 cM'lık introgresyon segmentleri sınırlayan moleküler markörlerle taranmıştır. 6-1 ve 7-4-1 populasyonlarında gözlemlenen düşük sayıdaki rekombinant bireyler nedeniyle sonraki analizlerde kullanılmamıştır. 11-1 introgresyon hattından elde edilen rekombinant F2 bitkileri kendilenerek F3 populasyonu oluşturulmuştur. Her bir F3 bitkisi introgresyon segmentinde bulunan birkaç kodominant moleküler markörle karakterize edilmştir. 228 homozigot rekombinant birey, 620 heterozigot rekombinant bitki belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonunda yülksek çözünürlükte haritalama populasyonu geliştirilmiş olup geleceteki çalışmalarda bu bitkilerin kontol ve tuz stresi koşulları altında fizyolojik, mineral ve biyokimyasal parametreleri ölçülecektir. Tuz uygulanmış bitkiler ile kontrol şartlar altına yetiştirilen bitkilerin istatistiki olarak kıyaslanması ile, değişik tuz toleransı faktörleri üzerine önemli etkileri olan bölgeleri taşıyan rekombinantları belirlemek mümkün olacaktır. Sonuç olarak, her bir etki (veya gen) çok özel bir kromozom bölgesine daraltılacaktır.
Özet (Çeviri)
Salt tolerance is a complex trait that is not easily bred into plants. Salt tolerance can be manifested in several ways such as the ability to increase shoot and/or root mass despite salt stress, a greater than normal accumulation of antioxidants like phenolic compounds and flavonoids, and an improved ability to exclude sodium ions. In previous work, S. lycopersicum M82, S. pennellii LA716 and a S. pennellii IL population were evaluated for growth and their levels of antioxidant activity and content under both control and salt stress conditions (150 mM NaCl). These data were used to identify QTLs responsible for controlling antioxidant parameters under both control and stress conditions. Salt tolerance characteristics were observed in IL11-1, IL6-1 and IL7-4-1. The aim of this project was the development of subNILs for fine mapping of salt tolerance related traits within these introgression regions. To this end, each Solanum pennellii IL was crossed with Solanum lycopersicum M82 to produce F2 populations of approximately 1600 individuals for IL6-1, 1600 individuals for IL7-4-1 and 3000 individuals for IL11-1. These individuals were screened with molecular markers that delimit the 30-40 cM introgressions contained in each line. Because of low number of recombinants in IL6-1 and IL7-4-1 populations, they were not selfed to produce subNILs for future analysis. Recombinant F2 plants in IL11-1 population were self-pollinated to generate F3 recombinant families. Each F3 recombinant plant was characterized with several codominant molecular markers in the introgression region. 228 homozygous recombinant F3 plants and 620 heterozygous recombinant plants were identified. At the end of this work, fine mapping populations were developed and in the future they will be grown hydroponically under both control and salt conditions and will be screened for physiological, mineral and biochemical parameters. By statistical comparison between control and salt-treated plants, it will then be possible to identify which recombinants carry regions with significant effects on the various salt tolerance responses. Thus, each gene will be narrowed down to a particular chromosome region.