Development of arginine-containing well-defined polymers
Arjinin içeren iyi tanımlanmış polimerlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 371871
  2. Yazar: DAMLA TAYKOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA VOLGA BULMUŞ ZAREIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin amacı, iyi tanımlanmış arjinin içeren polimerlerin tersinir katılma ayrışma zincir transfer (RAFT) polimerizayonu ile sentezlenmesi ve potansiyel gen terapi uygulamaları için, arjinin içeren bu polimerlerin nükleik asit yapıları ile kompleks oluşturma kapasitelerinin incelenmesidir. Polimerlerin üretilmesi için polimerizasyon sonrası modifikasyona uygun işlevsel gruplara sahip olan pentaflorofenil metakrilat (PFMA) polimerlerin üretilmesi için aktif ester monomer olarak seçildi. PFMA'nın RAFT polimerizasyonu besleme kompozisyonu ve sıcaklık gibi polimerizasyon koşullarını değiştirerek gerçekleştirildi. Polimerler (PPFMA) nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopi ve jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) kullanılarak karakterize edildi. ln[M]0/[M] ve polimerizasyon zamanı ve moleküler ağırlık (Mn) ve dönüşüm arasındaki lineer ilişki, PFMA'nın denenen koşullarda RAFT kontrollü polimerizasyonunun gerçekleştiğini ortaya koydu. Buna ilaveten, biyolojik olarak uyumlu bileşen olan poli(etilenglikol) metakrilat (PEGMA) ile birlikte PFMA blok kopolimerleri hazırlandı. Kopolimerleşme reaksiyonlarında, makro RAFT ajanı olarak hem P(PFMA) hem de P(PEGMA) kullanıldı. Kopolimerleşme reaksiyonu kinetik çalışmaları göstermiştir ki; her iki zincir transfer ajanı kullanılarak yapılan kopolimerizasyonlar başarıyla sonuçlanmıştır. P (PFMA), trietilamin (TEA) varlığında arjinin metil ester (AME) ile reaksiyona sokulmuştur. P(PFMA)'nın aktif ester grupları %100 dönüşümle AME ile modifiye edilmiş ve sonuçlar 1H-NMR spektroskopisi ile gösterilmiştir. AME ile modifiye polimerler değişen azot / fosfat (N/P) oranlarında, elektrostatik etkileşim yoluyla 681-bp DNA fragmanı ile karıştırılmıştır. Jel elektroforez deneyleri sonucunda AME-modifiye edilmiş P(PFMA)'nın, N/P:200 oranında DNA ile kompleks oluşturdukları görülmüştür. Ek olarak, fosfat tampon saline çözeltisi içerisinde ki polimer/DNA komplekslerinin hidrodinamik çapları (Dh) 58 nm olarak bulunmuştur. Serbest DNA'nın 109 nm hidrodinamik çapa sahip olması DNA'nın AME ile modifiye edilmiş P(PFMA) ile kompleks oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize arginine-containing well-defined polymers via reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization and perform preliminary investigation on the use of these polymers in nucleic acid complexation for potential gene therapy applications. Pentafluorophenyl methacrylate (PFMA) was chosen as an active ester monomer to produce polymers having functional groups available for further modification. RAFT polymerization of PFMA was performed varying polymerization conditions such as feed composition and polymerization temperature. Polymers (PPFMA) were characterized using nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy and gel permeation chromatography. Linear increase in ln[M]0/[M] with polymerization time, and number average molecular weight (Mn) with monomer conversion indicated RAFT controlled polymerization of PFMA under the conditions tested. Furthermore, block copolymers of PFMA with poly(ethylene glycol) methacrylate (PEGMA) as a biocompatible component were prepared. Copolymerization was studied using both P(PFMA) and P(PEGMA) as macro RAFT agent. Copolymerization kinetic studies indicated that chain extension block copolymerizations were successfully performed using both macroRAFT agents. P(PFMA) was reacted with arginine methylester (AME) in the presence of triethylamine (TEA). 100% of P(PFMA) active ester groups could be modified with AME at a polymer/AME/TEA mole ratio of 1/1/3, as determined by 1H-NMR spectroscopy. The AME modified polymers were complexed with a 681-bp DNA fragment through electrostatic interactions at varying nitrogen/phosphate (N/P) ratios. Gel electrophoresis experiments revealed that AME-modified P(PFMA) was able to complex with DNA at a N/P ratio of 200. Furthermore, the hydrodynamic diameter (Dh) of polymer/DNA complexes in phosphate buffer saline was found to be 58 nm, while the free DNA displayed a Dh of 109 nm, indicating the complexation of DNA by AME-modified P(PFMA).