Strongly noncosingular modules
Güçlü dual tekil olmayan modüller
  1. Tez No: 371873
  2. Yazar: YUSUF ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BÜYÜKAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, temel olarak güçlü dual tekil olmayan R-modüllerin yapısının calısılması amaçlanmaktadır. Bir M sağ R-modülünün, sıfırdan farklı her N sağ R-modülü ve sıfırdan farklı her f : M → N homomorfizması için, Gor(f) Harada anlamında N'nin eş-tekil sağ alt modülü değilse, M'ye güçlü dual tekil olmayan sağ R-modül denir. Bir R halkası için şunlar ispatlanmıştır: (1) Bir M sağ R-modülü güçlü dual tekildir ancak ve ancak M koatomik ve dual tekil olmayan modüldür. (2) Bir R sağ tam halkası Artin kalıtsal sıralıdır ancak ve ancak injektif sağ R-modüllerin sınıfı ve (güçlü) dual tekil olmayan sağ R-modüllerin sınıfı çakışır. (3) Bir R sağ kalıtsal halkası Max-halka'dır ancak ve ancak mutlak eşdüzenli sağ R-modüller güçlü dual tekildir. (4) Bir R değişmeli halkası yarı basittir ancak ve ancak injektif R-modüller sınıfı ve güçlü dual tekil olmayan R-modüller sınıfı çakışır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the notion of strongly noncosingular modules. We call a right R-module M strongly noncosingular if for every nonzero right R-module N and every nonzero homomorphism f : M → N, Im(f) is not a cosingular (or Rad-small) submodule of N in the sense of Harada. It is proven that (1) A right R-module M is strongly noncosingular if and only if M is coatomic and noncosingular; (2) a right perfect ring R is Artinian hereditary serial if and only if the class of injective right R-modules coincides with the class of (strongly) noncosingular right R-modules; (3) a right hereditary ring R is Max-ring if and only if absolutely coneat right R-modules are strongly noncosingular; (4) a commutative ring R is semisimple if and only if the class of injective R-modules coincides with the class of strongly noncosingular R-modules.